in , ,

Sanal Ortam ve Prototipleme

Nedir ?

Bir ürünü üretmeden önce o ürünü görmemizi, incelememizi hatta üzerinde çeşitli test ve analizler yapmamısı sağlayan analiz programları ve vr teknolojilerinin birleşmesi ile artık sanal prototiplemenin pratikliği tartışılamaz.

Sanal prototipleme ile kuvvet, titreşim, hareketleri kullanarak dokunma duyusu sağlar. Böylece prototipi gerçek dünyada test ediyormuşçasına kullanabiliriz. Böylece ürün hakkında daha üretilmeden fikirler üretebilir, geliştirebilir ve hata ve kusurlarını görebiliriz.

, Sanal Ortam ve Prototipleme, BilgData

Sanal Ortam ve Prototip Projeleri

Phantom

Boeing firmasında kullanılan Sen-sAble Teknolojisi adı verilen sanal prototipleme laboratuarı sayesinde PHANTOM adı verilen arayüz ile ürün geliştirme ve prototiplemek son derece pratik.
Sanal Prototipleme maliyet ve süre olarak son derece avantajlıdır. Tasarlanan 3d tasarımın gerçek dünya testi ile prototipleme maliyetleri en aza indirilir.

Da Vinci

Da Vinci projesi gibi cerrahi sistemler ile sanal gerçeklik ortamında bir cerrah tarafından yapılan bir ameliyat robotik kollar ile çok hassas toleranslar ile çalışmaktadır. Cerrahın normalde müdahale edemeyeceği boyutlara Da Vinci projesinde cerrah sanal ortamda çok daha rahat bir şekilde müdahale ederbilir. Robot kollar cerrahın hareketlerini uygular ve bunu yaparken kullandığı yapay zeka ile hata ihtimali en aza inmiş olur.

Abd – Milli İleri Sürüş Similasyon Sistemi

Abd hava kuvvetleri, Lowa Üniversitesi ve Buffalo-SUNY Üniversitesinde hareket bir hareket similasyonu sistemi mevcuttur. Bu sistem ile gerçek dünya analizleri yapılarak çeşitli notlar alınır ve ürünlerin geliştirilmesi için zayıf noktaları tespit edilir.

, Sanal Ortam ve Prototipleme, BilgData

Ehliyet Similasyonları

Ehliyet alırken gördüğümüz 3 ekranlı sürüş makineleride çok basit bir sanal ortam örneğidir. Önünüzü ve yanlarınızı görmenize olanak tanıyarak gerçek bir araç gibi dizayn edilmiş olan makineyi kullanarak gerçek dünyadaki araç kullanmanız simüle edilir. Böylece gerçek dünyada bir hata yaptığınızda oluşabilecek geri dönülemez sonuçlardan kaçınılmış olunur.

Sanal Ortamlar

Sanal ortamlar ile almayı düşündüğünüz evin içini gezebilir, Hiç gitmediğiniz bir yeri görebilir hatta var olmayan bir ortamda bulunabilirsiniz. Bu 3 boyutlu ortamlar ile alacağınız koltuğu gerçek dünyada evinize bile koyarak nasıl olacağını görebilirsiniz.

, Sanal Ortam ve Prototipleme, BilgData

Sonuç

Gerek mühendisler, gerek oyun severler için Sanal gerçeklik ve Sanal prototipleme yakın zamanda hayatımıza dahada girecek ve belkide işe gitmeden iş yerini kontrol edebilecek, okula gitmeden derslere girebileceğiz. Böylece insanoğlu için yeni bir dönem başlayacak.

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir