Soğuk Gezegen: Uranüs

Uranüs Gezegeni 

Satürn’den sonra halkaları en belirgin ikinci gezegen olan Uranüs gezegenin çapı Dünya’dan 4 kat daha büyüktür. Bu gezegenin en önemli özellikleri arasında yana yatık bir halde olması yer almaktadır. Diğer gezegenlerin aksine adeta bir tekerlek edası ile hareket etmektedir. Böylesine bir şekilde hareket etmesinin sebebi olarak da oldukça büyük bir gök cismi ile hızlı bir şekilde çarpışması öngörülmüştür. Bu sebepten dolayı da kutupları Güneş’e bakacak şekilde dönmektedir. Şu ana kadar bilinmekte olan 27 uydusu bulunan bu gezegen – 224 derece sıcaklığı ile Güneş Sistemi’ndeki en soğuk gezegendir. İsmini Yunan mitolojisindeki Ouranos’tan almaktadır. 

Güneş’e uzaklık bakımında yedinci sırada yer almakta olan Uranüs gezegeni Güneş etrafındaki bir turunu 84 yılda tamamlamaktadır. Kütlesi gezegenimizin yaklaşık olarak 15 katı olan bu gezegenin çevresinde oldukça ince katmanlı halkaları olduğu gibi belirgin olan 10 halkasının olduğu ortaya çıkmıştır. 

Soğuk Gezegen: Uranüs

William Herschel tarafından 1781 senesinde keşfedilmiş olan Uranüs gezegeni Güneş etrafındaki dönüşünü 84 yılda tamamlamasına rağmen kendi etrafındakini dönüşünü yaklaşık olarak 17 saat 14 dakikada tamamlamaktadır. Dünya günü ile 63 güne denk gelmektedir.

Dünya’ya uzak bir gezegen olmasından dolayı geç keşfedilmiş olan gezegenler arasında yer almaktadır. O yüzden de modern zamanlarda keşfedilmiş olan ilk gezegen olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer pek çok gezegen geçmiş dönemlerde bir şekilde biliniyordu. Ancak bu gezegenin keşfedilmesi için teleskop oldukça gerekli bir araçtı. Bununla birlikte kimyasal bir element olan Uranyum ismini bu gezegenden almıştır. 

Mevsimler bu gezegende yaşanmaktadır ve her mevsim oldukça uzun yıllar boyunca sürmektedir. Bu gezegende kış mevsimleri 42 yıl sürerken aynı şekilde yaz mevsimleri de 42 yıl sürmektedir. Ancak böylesine soğuk bir gezegende yaz mevsimlerinin Dünya’daki gibi gerçekleştiğini düşünmeyin. 

Soğuk Gezegen: Uranüs

Dünya’ya uzak olduğu için de bugüne kadar sadece uzay araçları tarafından sadece bir kez gidilmiştir. Bu gezegendeki rüzgarın hızı ise saatte 900 kilometreye kadar çıkabilmektedir. Gezegenin sahip olduğu halkalara kızılötesi ışınlar ile bakmak daha faydalı olacaktır. Çünkü ortaya daha net bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Bilindiği üzere görüntüleri görmemizi sağlayan şey ışıktır. Uzayda ışığın az olduğu yerlerden daha iyi bir görüntü almak için kızıl ötesi ışınları kullanmak bizlere fayda sağlayabilir. Gezegenin atmosfer kısmı ise zaman geçtikçe daha çok yoğunlaşmaya başladığından dolayı sisli bir atmosfere sahip olmasından dolayı Uranüs’e insanlı bir uzay aracı göndermek fazlası ile tehlikelidir. 

Satürn ve Jüpiter gezegenleri bilindiği üzere daha çok gaz bileşimlerinden oluşmaktadır. Ancak Uranüs gezegeni tıpkı Neptün gibi buz devleri sınıfına girmektedir. Güneş ışınlarının bilindiği üzere Dünya’ya ulaşması ise 8 dakika sürmektedir. Ancak Güneş’e oldukça olduğu için Uranüs’ü bu ışınların ulaşması 160 dakika sürmektedir. Işığın saniyede kat etmiş olduğu mesafe düşünüldüğünde Güneş ile arasındaki mesafenin ne kadar fazla olduğunun farkına varabilirsiniz. ( Işık saniyede 300. 000 KM hızla hareket eder ) 

Güneş sisteminde hakkında bilgi toplanması oldukça zorlu olan gezegenler arasında yer almaktadır. Bunun sebebi ise bizlere uzak olması ve sahip olduğu doğası hakkında veri toplanmasının zorluğudur. Bu gezegen termosfer, stratosfer ve troposfer olmak üzere toplamda 3 katmanlı olan bir atmosfere sahiptir. 

Bunları Gördün mü ?