Sombrero Galaksisi

Sombrero Galaksisi Nedir?

Sombrero Galaksisi, Dünya’dan 3.kadir ile gözükebilen sayılı gök cisimleri arasındadır. Dış görünümü Meksika şapkalarını andırmakta olup, spiral galaksiler kategorisindedir. Ayrıca, içerisinde ve dışarısında kalın bir toz bulutu bulunmaktadır. Bu toz bulutu, galaksinin ebatı yani boyutuyla birlikte sürekli hareket halindedir. Toz bulutunda, gök cisimlerinin gazları ve hidrojen gazının olduğu da incelemeler sonrasında kanıtlanmıştır.

Ayrıca bilim adamlarına göre Sombrero Galaksisi, yıldız doğumlarının en çok olduğu galaksiler arasında 3. sıradadır. Çünkü her yıl, yüzlerce yeni gök cismi oluşmaktadır. Galakside, yıldız doğum oranları bilim adamlarına göre normal bir seviyede olup, yaşanılabilir gezegen barındırdığı da düşünülmektedir.

Sombrero Galaksisi’nin Özellikleri Nelerdir?

Sombrero Galaksisi’ne verilen isim, Meksikalıların sürekli kullandığı şapka sıfatından gelmektedir. Bu sıfat, sombrero olarak kullanılmaktadır. Sombrero şapkasına benzerliği ile bilinen galaksinin, iki adet astronomi alanında verilen ismi de bulunmaktadır. Bu isimler, M104 ve NGC 4594’dür. Ayrıca çevrelerinde bulunan diğer galaksiler gibi, türü sarmal galaksi olarak gözlemlenmiştir.

Bu özelliklerinin yanında fiziksel özellikleri; galaksinin bilinen ve hesaplanan çapı tam olarak 50.000 ly’dir. Çekirdeğinden dış yüzeyine kadar olan mesafesi oldukça dar alan olarak bilinmektedir. Çekirdeğe olan mesafe 29 Mly’dir. Ayrıca başak takımyıldızına bağlıdır ve takımyıldızları ile aynı yörüngede süzülmektedir. Çevrelerinde bulunan galaksilere nazaran daha ağır bir kitleye sahip olan Sombrero, yaklaşık 800 milyar M kitlesine sahiptir.

Sombrero Galaksisi2
Sombrero Galaksisi

Sombrero Galaksisi Hakkındaki Gerçekler Nelerdir?

– Sombrero, bilim adamları tarafından resmi bir galaksi olarak tanımlanmıştır. Ayrıca Başak takımyıldızlarına olan bağlılığı, 2.000 ışık yılı sonrasında yörüngelerinden çıkarak son bulacaktır. 

– Sombrero Galaksisi’nin çekirdeğinde, tam 100 milyon adet ölü yıldız bulunmaktadır. Bu yıldızlar sayesinde çekirdek her geçen gün daha da büyümekte ve gelişmektedir.

– Sombrero Galaksisi’nin çekirdeğinde ölümcül bir kara delik bulunmaktadır. Bu kara delik, galaksinin çekirdeği ile birlikte beslenmektedir. Genellikle çekirdeğin etrafında ölen yıldızları içine çekerek gelişmektedir.

– Galaksinin, Dünya’dan görünümü yukarıda verdiğim fotoğraftaki gibi olmayabilir. Çünkü galaksiyi gözlemlediğimizde, silik bir halka gibi görünecektir. Bunun nedeni, ‘’kenar bakış açısıdır’’.

– Sombrero Galaksisi’ni ilk gözlemleyen uzay teleskopu, Hubble olmuştur. Ayrıca Hubble, galaksiyi özel donanımlı bir şekilde gözlemlemiştir.

– Sombrero Galaksisi, amatör gözlemcilerin sıklıkla izlediği bir gök cismidir. Işık kirliğinin olmadığı alanlarda, orijinal fotoğraftaki gibi gözlem yapabilirsiniz.

Bunları Gördün mü ?