in ,

SpaceX Hakkında

Uzay araştırmaları ve araçları geçtiğimiz yüzyılda devletlerin elindeydi ve 1980’li yıllardaki neo-liberal politikaların ve ardından gelen SSCB’nin dağılmasıyla özel sektör küresel çapta güç kazanmaya başladı. Özel sektörün küresel bazda en bilindik örnekleri Coca Cola, Mc Donalds, Ford ve benzer markalar olsa da, aslında 2002 yılında kurulan SpaceX çok özel bir örnek oluşturuyor.

SpaceX 6 Mayıs 2002 tarihinde kalifornia ABD’de kuruldu. Kuruluşundan bu yana çeşitli uzay araçları ve fırlatma şekilleri geliştirdiler.Merlin motorları ve yeniden kullanılabilen Falcon iticileri uzay sektöründe devrim yarattı. Yörüngeye uydu oturtma işini birçok kez başarıyla yaptılar ve artık çeşitli devletlere çalışıyorlar.

Elon Musk’ın hayali olan Mars’a bir koloni kurma fikrini adım adım gerçekleştiren firma uzaya bir Tesla Roaster yollamasının ardından şimdide yakında dünyadan bir trusti yollayacak.

Şimdilerde ise Starlink adlı proje üzerinde çalışa firmanın amacı dünyayı saran bir internet ağı oluşturmak. Ve bunu sadece uydular ile yapıcaklar.

Türkiye ziyareti sonrasında Türkiye’de de iyice tanınan ve sevilen bir isim olan Elon Musk’un kurucusu olduğu firma, uzay teknolojileri alanında ismini en çok duyuran marka özelliği taşıyor. PayPal, Tesla Motors gibi bilindik firmalardan edinilen kâr ve deneyim, SpaceX ile taçlandırılıyor. Bugüne dek önemli başarılara da imza atılmış durumda.

, SpaceX Hakkında, BilgData
SpaceX – Falcon

Dragon, yani Ejderha ismi verilen bir uzay aracı geliştiren SpaceX, 2008’de ilk kez uzay dışına geliştirdiği bir ürünü yollamayı başardı. Ayrıca uzaya seyahat konusunda da çalışmalar sürdürüyor. Özellikle ABD ve NASA açısından en önemli olası eksikliği de giderme yönünde çalışmalarına devam ediyor. Yakın zamanda dış uzaydaki istasyonlarda bulunan ihtiyaçları karşılama görevini SpaceX üstlenebilir. Bir başka ifadeyle kıtalararası yolcu veya kargo taşımacılığı yapan THY, American Airlines, British Airways gibi bir özellik kazanıp bunu Dünya ve dış uzay arasında sürdürebilir.

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

1 Yorum

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir