Stephen Hawkings, Albert Einstein’dan sonra Dünya’nın en önemli teorik fizikçidir. 1960’lı yıllara kas hareketlerini durduran Amyotrofik Lateral Skleroz hastalığına yakalandığında ise çalışmalarına devam etmiştir. Görelik Kuramı ve Kuantum fiziğinden yararlanarak kara deliklerin özelliklerini ortaya koyarak büyük yankılar uyandırmıştır.

Eğitimi

İngiltere’nin Oxford kentinde, biyoloji uzmanı 8 Ocak 1942 tarihinde çocukları Dünya’ya geldikten sonra Londra’ya geri dönmüştür. Stephen Hawkings 8 yaşındayken ailesi il birlikte St.Albans Herthfordshire taşınmıştır. 11 yaşına geldiğinde ise günümüze kadar hala bağını koparmamış belirli konferanslar veren Hawhkings öğrenim gördüğü St Albans School’da iyi olmasına karşın pekiyi bir öğrenci olarak tanınmadı. Hawkins’in babası oğlunun tıp üzerine okumasını istiyordu. Ancak bilime ilgisi o yıllarda başlayan Hawkings, babasının da mezun olduğu Oxford University College’a matematik alanında öğrenim görmek için girdi. Okulda matematik bölümü olmadığından dolayı fizik bölümünü tercih edip termodinamik, kuantum fiziği ve görelik kanunu konuları ilgisini çekmeye başlamıştır. 1962 yılında Oxford’dan mezun olan Hawking astronomi dalında incelemeler yapmıştır. İncelemeler sonucunda aslında teori geliştirmeye daha çok ilgi duyduğunu keşfetti ve okuldan ayrılarak Cambridge, Trinity Hall’a geçerek ilgi duyduğu teorik astronomi ve kozmoloji araştırmalarına başlamıştır.

, Stephen Hawkings, BilgData
Stephen Hawkings

Hayatı

Hastalığı nedeni ile 1985 yılında sesini kaybeden Hawwking, yazıları sese dönüştüren bir bilgisayar vasıtası ile iletişim kurarak araştırmalarına devam etmiştir. 1995 yılında Mason ve Hawking çifti ekim ayında evliliklerini bitirmiştir. Kara deliklerle ilgili ve kuantum fiziği hakkındaki araştırmaları, çalışmaları günümüzde en tanınan bilim adamı olarak Hawking’in kitapları tam olarak 40 dile çevrilmiştir. Dünya üzerinde çok fazla satılan Zamanın Kısa Tarihi isimli kitabı ile şöhreti yakalamıştır. Daha sonrasında devamı olarak görünen Zamanın Daha Kısa kitabı ile kendi teorilerini geliştirmeye ve daha iyi sonuçlar almak için pekiştirmeye devam etmiştir. Son kitabı Ceviz Kabuğundaki Evren’de Hawking Evrenin birçok merak uyandıran konularına değinerek Albert Einstein ve Rıchard Feynmen’in çoklu geçmiş teorilerini birleştirerek evrende olup bitenleri tanımlayarak. Tek bir teori haline getirmeyi hedeflemiştir.

Kara Delik Çalışması

Hawking kara delik mekaniğinin dört kanunu keşfetmiştir. Kara deliklerin, termodinamik yasalarına benzemektedir. Ocak1971’de ‘Kara Delikler’ deneyi Gravity Research Foundation ödülünü kazanmıştır. Stephan Hawking’in en önemli teorisi kara deliklerin radyasyon yaydığını açıklaması olmuştur. Kara deliklerin radyasyon yayıp ve gücünün tükenene kadar devam edeceğini göstermiştir. Daha sonra kozmik enflasyon teorisine katkıda bulunmuştur. Tanıtımı 1980’de Alan Guth tarafından yapılan kozmik enflasyon. Big Bang teorisinden sonra yavaş yavaş genişlemesi yerine üssel genişlemeyi öne sürmüştür. Günümüzde ise yaygın olarak kabul edilmektedir.

Ölümü

İngiliz asılı even bilimci ve Fizik profesörü Stephan Hawking 14 Mart 2018 ,76 yaşında hayatını kaybetmiştir. Stephan Hawking’in ölümü aynı zamanda Albert Einstein’ın doğum gününe denk gelmiştir. Hawking izafiyet teorileri hakkında çalışmalar yapmış ve 20. Yüzyılın en büyük buluşu arasına girmişti .


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh