Stephen Hawkings

Stephan Hawking, 1942 senesinin Ocak ayında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Einstein ve diğer astronomik alanda çalışma yapan dehalardan sonra bilinen en zeki ve en teorisyen bilim adamıdır. Ayrıca Big Bang-Büyük Patlama teorisinin de en büyük destekçilerinin arasında bulunmaktadır. Ve halen günümüzde Hawking’in evren ve doğa hakkında küçük çaplı teorileri bulunmaktadır. Bu teorilerini ise sayılı bilim adamlarının öğretmenlik yapmış olduğu üniversitelerde fizik ve matematik alanında sunmaktadır.

Stephen Hawkings, Albert Einstein’dan sonra Dünya’nın en önemli teorik fizikçidir. 1960’lı yıllara kas hareketlerini durduran Amyotrofik Lateral Skleroz hastalığına yakalandığında ise çalışmalarına devam etmiştir. Görelik Kuramı ve Kuantum fiziğinden yararlanarak kara deliklerin özelliklerini ortaya koyarak büyük yankılar uyandırmıştır.

Bunların yanı sıra kişisel hayatında ise, ALS hastalığı sebebi ile özel tekerlekli sandalyesi ile yaşamanı sürdürmektedir. Hastalığı yüzünden vücudunun tamamı felç olmuş ve hareket kabiliyetini yitirmiş durumdadır. Fakat Hawking, mühendislerin özel tasarlamış olduğu yazılımsal bir bilgisayar sistemi ile düşüncelerini otomatik olarak seslendirebilmektedir. Ayrıca bu özel üretim olan sandalyesi ile birçok teori ve makale yazmıştır.

Eğitimi

İngiltere’nin Oxford kentinde, biyoloji uzmanı 8 Ocak 1942 tarihinde çocukları Dünya’ya geldikten sonra Londra’ya geri dönmüştür. Stephen Hawkings 8 yaşındayken ailesi il birlikte St.Albans Herthfordshire taşınmıştır. 11 yaşına geldiğinde ise günümüze kadar hala bağını koparmamış belirli konferanslar veren Hawhkings öğrenim gördüğü St Albans School’da iyi olmasına karşın pekiyi bir öğrenci olarak tanınmadı. Hawkins’in babası oğlunun tıp üzerine okumasını istiyordu. Ancak bilime ilgisi o yıllarda başlayan Hawkings, babasının da mezun olduğu Oxford University College’a matematik alanında öğrenim görmek için girdi. Okulda matematik bölümü olmadığından dolayı fizik bölümünü tercih edip termodinamik, kuantum fiziği ve görelik kanunu konuları ilgisini çekmeye başlamıştır. 1962 yılında Oxford’dan mezun olan Hawking astronomi dalında incelemeler yapmıştır. İncelemeler sonucunda aslında teori geliştirmeye daha çok ilgi duyduğunu keşfetti ve okuldan ayrılarak Cambridge, Trinity Hall’a geçerek ilgi duyduğu teorik astronomi ve kozmoloji araştırmalarına başlamıştır.

Stephen Hawkings
Stephen Hawkings

Hayatı

Hastalığı nedeni ile 1985 yılında sesini kaybeden Hawwking, yazıları sese dönüştüren bir bilgisayar vasıtası ile iletişim kurarak araştırmalarına devam etmiştir. 1995 yılında Mason ve Hawking çifti ekim ayında evliliklerini bitirmiştir. Kara deliklerle ilgili ve kuantum fiziği hakkındaki araştırmaları, çalışmaları günümüzde en tanınan bilim adamı olarak Hawking’in kitapları tam olarak 40 dile çevrilmiştir. Dünya üzerinde çok fazla satılan Zamanın Kısa Tarihi isimli kitabı ile şöhreti yakalamıştır. Daha sonrasında devamı olarak görünen Zamanın Daha Kısa kitabı ile kendi teorilerini geliştirmeye ve daha iyi sonuçlar almak için pekiştirmeye devam etmiştir. Son kitabı Ceviz Kabuğundaki Evren’de Hawking Evrenin birçok merak uyandıran konularına değinerek Albert Einstein ve Rıchard Feynmen’in çoklu geçmiş teorilerini birleştirerek evrende olup bitenleri tanımlayarak. Tek bir teori haline getirmeyi hedeflemiştir.

Kara Delik Çalışması

Hawking kara delik mekaniğinin dört kanunu keşfetmiştir. Kara deliklerin, termodinamik yasalarına benzemektedir. Ocak1971’de ‘Kara Delikler’ deneyi Gravity Research Foundation ödülünü kazanmıştır. Stephan Hawking’in en önemli teorisi kara deliklerin radyasyon yaydığını açıklaması olmuştur. Kara deliklerin radyasyon yayıp ve gücünün tükenene kadar devam edeceğini göstermiştir. Daha sonra kozmik enflasyon teorisine katkıda bulunmuştur. Tanıtımı 1980’de Alan Guth tarafından yapılan kozmik enflasyon. Big Bang teorisinden sonra yavaş yavaş genişlemesi yerine üssel genişlemeyi öne sürmüştür. Günümüzde ise yaygın olarak kabul edilmektedir.

Ölümü

İngiliz asılı even bilimci ve Fizik profesörü Stephan Hawking 14 Mart 2018 ,76 yaşında hayatını kaybetmiştir. Stephan Hawking’in ölümü aynı zamanda Albert Einstein’ın doğum gününe denk gelmiştir. Hawking izafiyet teorileri hakkında çalışmalar yapmış ve 20. Yüzyılın en büyük buluşu arasına girmişti .

Hawking’in Evren Teorileri

Evren teorilerinin baş tasarımcısı olarak bilinen Hawking, ilk bilimsel çalışmasını Big Bang Teorisi alanında sürdürdü. Ve bu teoriyi kendi branş alanında kanıtlayarak Albert Einstein’in genel görelilik kuramı üzerinde çalışmalarına devam etti. Son olarak kara delikler hakkında bazı bilimsel teoriler ortaya koyarak, birçok bilim adamının kara delikler hakkında bilmiş olduğu nesnel teorileri yeniden kendi özgün bilgileriyle değiştirdi. Bu değişiklik bilgilerini birçok bilim adamı kabul edip, teorilerin değişmesine karar verildi.

Birçok teori üzerinde çalışma yapan Hawking, Big Bang, Genel Görelilik Kuramı ve Kara deliklerin tüm teorisel bilgilerinin birleştirilmesine karar verdi. Bu birleştirme olayı günümüzün en büyük buluşu olarak adlandırıldı. Bu üçlü birleştirme ardından, kara deliklerin tam manada kara olmadıklarını ve ışık emici bir yapıda görünmez obje olarak olduklarını kanıtlanabilir olarak bilim camiasına sunmuş oldu.

Stephen Hawking’in en büyük buluşları arasında yerini alan önemli bir teorisi ise; evrenin bir sonu olduğu ve bu sonun içerisinde diğer canlıların yaşamış olduğu teorisidir. Bu teori günümüzün dehalarını tartışma içerisine sürüklemiş ve bilimsel kurallar içerisinde doğruluğu yüzde 50 olacak şekilde kabul edilmiştir.

Stephen Hawking’in Dünya Teorileri

Hawking sadece evren ile değil, bilinen tek gezegen olan Dünya hakkında da teoriler ve felaket olarak adlandırılan bazı bilgiler sunmuştur. Bu bilgiler ise şöyle;

2100-2500 Yılları Arası:

2100 ve 2500 yılları arasında Hawking’e göre en büyük felaket; iklim değişikliği olarak öne sürülmüştür. Bu olayda tıp tarihinde henüz tam belirlenememiş salgın hastalıkları ortaya çıkacak ve Dünya yüzeyi Güneş ışınlarının zararlı maddeleri arasında buharlaşacaktır. Ayrıca hortum ve tsunami gibi büyük doğal afetler artış göstererek insan ırkının son bulmasına en büyük katkıyı gösterecektir.

2500-2900 Yılları Arası:

2500 ve 2900 yılları arasında Güney Yarımküre olarak adlandırılan bölgede gerçekleşecek ve başlayacak olan felaketler, okyanus afetleri olarak öne sürülmüştür. Bu okyanuslarda sular ani bir tepkime ile yükselecek ve yaşanılabilir olan yarımkürede ki her yer kabuğunu yutacaktır. Bu olay sonucunda ise; daha önce benzeri görülmemiş ciddi bir göç talebi olacaktır.

2900 Yılları Sonrası:

Dünya’nın baş kahramanı olan atmosfer en ince halini alarak artık koruma görevi yapamayacak ve tüm gök objeleri yer kabuğuna düşecektir. Bu düşmeler sonucunda Dünya nüfusunda azalmalar olacak ve Dünya tıpkı Mars gezegenine benzeyerek yaşamı bitirecektir.

Not: Stephen Hawking’e göre Dünya’nın sonunu; doğa getirecektir.

Bunları Gördün mü ?