Süpernova Nedir ve Nasıl Sınıflandırılır ?

Bilim ve Mühendislik

Süpernova Nedir ve Nasıl Sınıflandırılır ?

Süpernova

Süpernova Nedir?

Süpernova, çekirdek içerisinde güçlü ve inanılmaz derecede ki enerjisi bittiğinde, kendini imha ederek ani bir tepkime ile patlamasına astronomi alanında verilen isimdir. Süpernovaların bilinen en büyük özelliklerinden birisi, Güneş parlaklığının neredeyse 100 milyon katına eş değer bir parlaklığa sahip olmasıdır.

Ayrıca Süpernovalar, diğer yıldızlar gibi kolay kolay parlaklıklarını ve kuvvetlerini yitirmezler. Çünkü Güneş’ten 100 milyon kat kadar daha parlaklardır ve bu parlaklıklarını emecek herhangi bir gök cismine rastlanılmamıştır. Süpernovalar evrene sürekli gaz püskürtmesinden dolayı, içerisinde ağır elementlere ev sahipliği yaptığı da Nasa çalışanlarının gözlemleri tarafından kanıtlanmıştır. İçerisindeki elementlere kısacası, maddelere halen Dünya’da rastlanılmamıştır.

Bu da oldukça Süpernovaların tehlikeli ve aşırı derecede sıcak gazlardan oluştuğunu nitelendiriyor. Ayrıca başka bir bilim adamı tarafından teori olarak açıklanan bilgi ise şu yönde; Süpernovalar, Dünya’nın yakınında patlarsa Dünya bir tepkime ile buharlaşacak ve Güneş Sistemi üzerinde süzülen gezegenler birbirleri ile çarpışarak, evrenin milyonda bir kare olacak şekilde küçülmesine sebep olacaktır. Bu yönde en sağlam teori olarak halen kesin gözle bakılmaktadır.

Bilinen En Parlak Süpernova

İnsanoğlu tarafından hatta insanoğlunun görebildiği evren tarafından bilinen en büyük süpernova, Quimby ve Mondol adlı iki fizikçi tarafından bulunmuştur. Gözlemleri sırasında oldukça şaşıran iki fizikçi aynalı teleskoplarının neredeyse ışık toplama kapasitelerinin yetmediği kadar siyah beyaz şeklinde gözlem yapabilmişlerdir. Teknoloji ilerledikçe gözlemledikleri Süpernovanın resimlerini renklendirmişlerdir. Aşağıda görmüş olduğunuz en parlak Süpernovanın ismi; ‘’ SN2006 gy ’’dir.

Ayrıca bu Süpernovanın ölümcül ve yakındalarda ki yıldız sistemlerini buharlaştırdığını da söylemişlerdir. Kısacası bilinen en tehlikeli ve en parlak Süpernova unvanının halen iki fizikçinin bulmuş olduğu gök objesi üstlenmektedir.

Süpernovaların Sınıflandırılması

Süpernovalar, diğer gök cisimleri gibi kolay bir şekilde sınıflandırılamazlar. Çünkü evrenin enleri arasındadırlar. Güneş parlaklıklarına eş değer olarak nitelendirilen Süpernovalar, hidrojen gazı ve parlaklık seviyelerine göre sınıflandırılırlar. Birkaç Süpernovada ise hidrojen gazına denk gelinmemiştir fakat çevrelerinde bulunan diğer gök cisimlerinden, çekirdeklerinde bulunan hidrojenleri emerek onların yardımıyla yaşama tutunmuşlardır. Kısacası, diğer gök cisimleri için ölümcül bir varlıktır.

Süpernova2
Süpernova

Teleskop ile Süpernova Gözlemi

Uzay teleskopları yani Hubble Uzay Teleskopu tarafından ve Gözlemevleri tarafından en zor gözlemlenebilen tek gök cismidir. Sıradan teleskopların ve dürbünlerin gözlem yapması olanaksızdır. Ayrıca parlaklıkları açısından da gözlerde sağlıksal sorunlar yaşatabilirler. Fakat Dünya’dan gözlem yapamayacağınız için bu tür sağlıksal sorunları dert etmeye de gerek yoktur.