in , , ,

Tamamen 3D Baskı İle Yapılan Roket !

, Tamamen 3D Baskı İle Yapılan Roket !, BilgData

Teknoloji geliştikçe, 3 Boyutlu yazıcılarının kullanım alanları genişlemeye devam ediyor. 3D yazıcılar mühendislik, mimarlık, otomotiv, tıp alanları başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. 3D yazıcılar uzay ve havacılık sektöründe çalışan firmalar tarafından ilginç projelerde de kullanılıyor. Bu firmalardan bir tanesi de Los Angeles, California merkezli Relativity Space isimli şirket oldu. Relativity Space Dünya’nın ilk tamamen 3D baskı ile yapılacak roketi üzerinde çalışmalara başladığını açıkladı. 

Şirket kurulduktan 4 yıl sonra bu projeyle 140 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Los Angeles merkezli şirket Jeff Bezos’un Blue Origin uzay girişimiyle bağlantısı olan iki roket mühendisi tarafından kuruldu. Relativity Space roket parçalarını Stargate olarak bilinen oda büyüklüğünde metal 3D baskı makinesini kullanarak üretiyor. 2015 yılında kurulan şirket bu proje için Dünya’nın ilk otonom roket fabrikasını kuruyor. 

, Tamamen 3D Baskı İle Yapılan Roket !, BilgData

3D Baskı İle 6 Ayda Roket Üretilecek

Şirket normalde bir uzay ve havacılık üreticisi konumunda bulunuyor ve roketlerin motorlarını üretiyordu. Ancak fabrikasını genişletme kararı alan Relativity Space roket de üretmeye başladı. Üretecekleri ilk roketin 2020 yılının başlarına kadar hazır olması bekleniyor. Normal şartlarda bir roket 2 yıl gibi bir sürede üretilebilirken Relativity Space isimli şirket roketi yaklaşık 6 ay gibi kısa bir sürede üreteceklerini açıkladı. Şirket roketi 3d yazıcılar kullanarak üretecek ve Terran 1 ismini verdikleri roket, Dünya’nın ilk tamamen 3d baskı ile üretilen roketi olacak.

Parça Sayısı Minimuma Düşürülecek

3D baskı ile üretilen roketlerde kullanılan bileşen sayısı 700 iken geleneksel üretim yolları ile üretilen roketlerdeki parça sayısı ise 60 bini buluyor. Şirket roket üretiminde hem maliyeti azaltacak hem de çok daha kısa sürede roketleri üretebilecek. Şirket Terran 1 ‘in parçalarını üretirken 3d baskı tekniklerinden biri olan, seçici lazer sinterlemeyi ve çok kaliteli bir 3d baskı makinesi kullandıklarını belirtiyor. Relativity Space Ceo’su 3D baskılı roketlerin ilerleyen yıllarda ticari amaçlarla da kullanılabileceğini belirtiyor. Uzay ve havacılık alanında yaşanan bu gelişmeler ilerleyen dönemlerde rekabetin daha da artacağını gösterirken bu rekabet sayesinde, üretim hızları artıyor ve maliyetleri azaltıyor.

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir