Teleskobun İcadı

Teleskop, ayna ve mercekler kullanılarak uzaktaki nesneleri yakınlaştırmaya yarayan ve onları gözlemlememizi sağlayan cihazdır. Teleskoplar astronomide başta yıldızlar olmak üzere gök cisimlerini gözlemlemek için kullanılmaktadır. Teleskopların tarihi 1600’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Teleskoplar yıldızlardan gelen ışığı toplar ve teleskopla toplanan bu ışık verisi sayesinde gök cisimlerinin yaşı, kütlesi ve uzaklığı hesaplanabilmektedir. Teleskop kullanımı için en uygun ortam temiz bir gökyüzü ve şehir ışıklarından uzak yerlerdir.

Teleskobu Kim İcat Etti?

Teleskop, 1608 yılında Hollandalı bir gözlük üreticisi olan Hans Lippershey tarafından icat edilmiştir. Mesleği gereği optik aletlerle uğraşan Lippershey 1608 yılında nesneleri üç kez büyütebilen bir cihaz icat etti ve bu cihazı ‘’herhangi bir nesneyi yakınlaştıran alet’’ cümlesi ile tanımlayarak, patent başvurusunda bulundu. Ancak teleskop için yaptığı patent başvurusu dönemin yetkilileri tarafından reddedildi. Vatansever bir kişi olan Hans Lippershey patent başvurusu reddedilmesine rağmen icat ettiği teleskobu ordu içinde kullanılması için ücretsiz bir şekilde sunmuştur. 

Teleskobun icadını duyan İtalyan bilim adamı Galileo, icattan 1 yıl sonra teleskobun gücünü sekiz kat büyüttü. Galileo teleskop tasarımlarından bazılarını Venedikli iş adamları ve şehrin yetkililerine sattı. Venedikli yetkililer teleskobu deniz ve karadaki düşmanlarını tespit etmek amacıyla kullandı. 

Teleskop, 1609 yılında ise İtalyan astronom, fizikçi Galileo Galilei tarafından ilk defa astronomide; gökyüzü gözlemleri yapmak amacıyla kullanılmıştır. Galileo teleskobu gemilere bakmak için değil gökyüzünü incelemek ve gözlemlemek amacıyla kullanıyordu. 

, Teleskobun İcadı, BilgData

Teleskop Çeşitleri

Başlıca teleskop çeşitleri şunlardır;

1- Mercekli Teleskop:

Bu tür teleskopların önünde ışığı toplayan bir adet mercek bulunmaktadır. Kaliteli mercek kullanılan teleskoplar oldukça pahalıdır. Tarihteki ilk teleskop da bir mercekli teleskoptur.

2- Aynalı Teleskop

Mercekli teleskopların bir kusuru vardı.Mercekler renk sapmasına neden oluyor. Bu da gözlemlenen nesnesin görüntüsünün bulanıklaşmasına neden oluyordu. Renk sapmasından kurtulan, ilk aynalı teleskop Isaac Newton tarafından 1668 yılında icat edildi. Aynalı teleskoplar mercekli teleskoplara göre çok daha ucuzdur. Ayna çapı arttıkça teleskobun fiyatı çok fazla artmaz. 

3- Karma Teleskop

İlk aynalı ve mercekli teleskop 1930 yılında Alman optikçi Bernhard Schmidt tarafından icat edilmiştir. Bu teleskoplara karma teleskop adı verildi. Karma teleskopların güzel yanı hem mercekli hem de aynalı teleskopların en iyi özelliklerini barındıran bir cihaz olmasıydı. 

İlginizi Çekebilir >  Trafo Denetimi ve Bakımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh