Teleskop Hakkında Her Şey !

Bilim ve Mühendislik

Teleskop Hakkında Her Şey !

Mercek33

Selam sana uzayın derinliklerine giden bu yola baş koymuş insan. Bu yazıda bir teleskop hakkında bütün bilgileri derledik ve sana sunuyoruz. Bu bilgiler ışığında kendini geliştir ve bizden çok uzak olan diyarları keşfet !

Bu yazımızda sırasıyla;
Teleskop Nedir, Teleskop Çeşitleri, Mercek Çeşitleri, Kundaklar , Tripodlar, Genel Özellikler ve Hesaplamalar, Teleskop kullanırken bilmemiz gereken terimler ve hesaplar, Teleskop kurulumundan bahsedip Yeni teleskop alırken dikkat edilmesi gerekenleri anlattık ve sıraladık.

Hazırsan başlayalım;

Teleskop Nedir?

Gözle görülemeyecek kadar uzakta olan gök cisimlerini, izlemenize olanak sağlayan bir çeşit astronomik aygıttır. Bu tür aygıtlar normalde Nasa gibi büyük şirketlerin uzaya fırlattığı devasa büyüklükte ki teleskoplar ile aynı orantıda çalışmaktadır. Fakat az önce bahsettiğim devasa büyüklükte ki teleskopların odak uzaklıkları, ayna orantıları vb. özellikleri maliyetli ve özel üretim olduğu için herkesin o tür teleskopları elde etmesi imkansızdır.

Çünkü, devasa teleskoplar, uzayda yeni gezegenler ve galaksiler keşfetmek için bilim adamlarınca özel laboratuvarlar da yapılmaktadır. Bu tür devasa teleskopların, rasathane dediğimiz Dünya’da bulunan gözlemevleri de mevcuttur. Gözlemevlerinde ise, meteor yağmurlarını, asteroit gibi gökcisimlerini incelemek için kurulmuş rasathanelerdir.

Mercek5

Teleskobun İcadı

Teleskop, ayna ve mercekler kullanılarak uzaktaki nesneleri yakınlaştırmaya yarayan ve onları gözlemlememizi sağlayan cihazdır. Teleskoplar astronomide başta yıldızlar olmak üzere gök cisimlerini gözlemlemek için kullanılmaktadır. Teleskopların tarihi 1600’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Teleskoplar yıldızlardan gelen ışığı toplar ve teleskopla toplanan bu ışık verisi sayesinde gök cisimlerinin yaşı, kütlesi ve uzaklığı hesaplanabilmektedir. Teleskop kullanımı için en uygun ortam temiz bir gökyüzü ve şehir ışıklarından uzak yerlerdir.

Teleskobun Tarihte Yeri

Teleskop, 1608 yılında Hollandalı bir gözlük üreticisi olan Hans Lippershey tarafından icat edilmiştir. Mesleği gereği optik aletlerle uğraşan Lippershey 1608 yılında nesneleri üç kez büyütebilen bir cihaz icat etti ve bu cihazı ‘’herhangi bir nesneyi yakınlaştıran alet’’ cümlesi ile tanımlayarak, patent başvurusunda bulundu. Ancak teleskop için yaptığı patent başvurusu dönemin yetkilileri tarafından reddedildi. Vatansever bir kişi olan Hans Lippershey patent başvurusu reddedilmesine rağmen icat ettiği teleskobu ordu içinde kullanılması için ücretsiz bir şekilde sunmuştur. 

Teleskobun icadını duyan İtalyan bilim adamı Galileo, icattan 1 yıl sonra teleskobun gücünü sekiz kat büyüttü. Galileo teleskop tasarımlarından bazılarını Venedikli iş adamları ve şehrin yetkililerine sattı. Venedikli yetkililer teleskobu deniz ve karadaki düşmanlarını tespit etmek amacıyla kullandı. 

Teleskop, 1609 yılında ise İtalyan astronom, fizikçi Galileo Galilei tarafından ilk defa astronomide; gökyüzü gözlemleri yapmak amacıyla kullanılmıştır. Galileo teleskobu gemilere bakmak için değil gökyüzünü incelemek ve gözlemlemek amacıyla kullanıyordu. 

Teleskop, tarihte ilk çıktığında astronomi yerine askeri alanda kullanılmaya başlanmıştır. Mucidi olan Hollanda uyruklu Hans Lippershey, 1608 senesinde bulmuş ve geliştirmiştir. Aslında her ne kadar Lippershey bulup, geliştirse de teleskobun babası olarak bilinen insan; Galileo’dur. Çünkü günümüzde kullanılan lenslerin mucidi Galileo olup, bu lensler günümüzde halen kullanılmaktadır.

Mercekli Teleskopların önünde ışığı toplayan bir adet mercek bulunmaktadır. Kaliteli mercek kullanılan teleskoplar oldukça pahalıdır. Tarihteki ilk teleskop da bir mercekli teleskoptur.

Peki, bizim hobi olarak kullanacağımız teleskoplar var mıdır?

Tabii ki vardır. Fakat internette gördüğünüz, Nasa’nın çekmiş olduğu o muhteşem resimler gibi görüntü sağlayamazsınız. Ama hemen üzülmeyin. Çünkü bütçeniz ne kadar yüksekse, görüntü bazlı görsel açınızda bir o kadar olağanüstü olur. Bu tür küçük çaplı teleskoplar 4 temel özellikle seri üretime geçer.

Teleskop Çeşitleri Nelerdir?

Newton’un Aynalı Teleskobu

Dünyaca ünlü bilim adamı olan Isaac Newton’un yapmış olduğu teleskopik bir ayna sistemidir. Çalışma prensibi: Teleskobun boru kısmının alt tarafında, içbükey şeklinde bir ayna bulunur. Ayna gelen ışığı kırıp, teleskop borusunun mercekli kısmına yani başlangıç kısmına ulaşmasını sağlar ve ışığı orda toplar. Teleskop içindeki ayna 45 derecelik bir açı ile merceğin ön kısmına yerleştirilmiştir. Bu sayede teleskobun mercek kısmı üzerine yansıtır. Mercekli teleskopların bir kusuru vardı.Mercekler renk sapmasına neden oluyor. Bu da gözlemlenen nesnesin görüntüsünün bulanıklaşmasına neden oluyordu. Renk sapmasından kurtulan, ilk aynalı teleskop Isaac Newton tarafından 1668 yılında icat edildi. Aynalı teleskoplar mercekli teleskoplara göre çok daha ucuzdur. Ayna çapı arttıkça teleskobun fiyatı çok fazla artmaz. 

Cassegrain Aynalı Teleskobu

Astronomik alanda başarı sağlamış Guilliame Cassegrain’ın yapmış olduğu aynalı bir sistemdir. Bu sistem Newton’un çalışma prensibine tamamen terstir. Çünkü, gelen ışığı teleskop merceğinin ön tarafına saklamak yerine, teleskop borusunun odak uzaklığına ulaşmasını sağlamıştır.

Coude Aynalı Teleskobu

Bu teleskopik sistem ise tamamen Cassegrain’in aynalı teleskobunun üzerinde çalışılarak ve geliştirilerek ortaya çıkmış, sistemdir. Amacı ise; Daha büyük ve odak uzaklığı elde etmektir. Kısacası, mercek deliğinin önüne konan ayna sayesinde gelen ışığı kırıp, teleskop borusunun altında mercek üzerine düşmesini sağlamaktır ve başarılı bir teleskopik sistem olmuştur.

Katadyoftrik Sistem Teleskobu

Bu sistem, yukarıdaki 3 maddenin en özellikli ve çeşitli olanıdır. Çünkü mercek ve aynalı sistem olarak 2 ana unsurda çalışma prensibi vardır. Fakat bilim adamları bu sisteme ne kadar katkı gösterse de astronomi alanında hiçbir başarı sağlamamıştır. Çünkü mercekli teleskoplar gece görüşlerini aynalı teleskoplar kadar ayrıntılı ve odaklı gösterememiştir. Bu yüzden Katadyoftrik sistem günümüzde o kadar fazla kullanılmamaktadır. İlk aynalı ve mercekli teleskop 1930 yılında Alman optikçi Bernhard Schmidt tarafından icat edilmiştir. Bu teleskoplara karma teleskop adı verildi. Karma teleskopların güzel yanı hem mercekli hem de aynalı teleskopların en iyi özelliklerini barındıran bir cihaz olmasıydı. 

Mercek2

Teleskop Göz Mercek Çeşitleri ?

Sırada gözmercekleri var. Bir teleskobun kalbidir göz mercekleri. Teleskopta ki göz mercekleri, gözlem kalitesi açısından ve kalite açısından paha biçilmez bir teleskop parçasıdır. Bu parçalar Huygen – Ramsden tipi, Kellner – RKE tipi, son olarak; Orthoskopik – Plössl  tipi olarak 6’ya ayrılırlar.

Huygen – Ramsden Tipi Göz Mercekleri

Bu tip göz mercekleri geçmişe dayanır ve baya bir eski merceklerdir. Eğer gökbilim ile amatör olarak ilgileniyorsanız, bu merceklerin sizi pek tatmin edeceğini sanmıyorum. O yüzden diğer mercek tiplerine yönelmenizde fayda var.

Kellner – RKE Tipi Göz Mercekleri

Bu tip göz mercekleri 3 parçaya ayrılırlar. Düşük bütçeli olsalar da Huygen ve Ramsden merceklerinden 100 kat daha işlevsel şekilde çalışırlar. Amatör gökbilimci grupların yanından ayırmadığı Kellner ve RKE tipi göz mercekleri günümüzde de orta markalı teleskopların kullandığı parçalardır.

Orthoskopik – Plössl Tipi Göz Mercekleri

Bu kaliteli mercekler 4 veya 5  parçadan oluşur ve her ikisi de çok keskin, derin bir görüntü sağlar. Her iki göz merceği de 15 ila 30mm odak uzaklıklarında en iyi görüntülerini verirler. Özellikle Plössl göz mercekleri, gezegen gözlemlerinde paha biçilmez katkı sağlar. Amatör ve profesyonel gökbilimcilerin kalite ve işlevsellik açısından en beğendiği 2 tip göz mercekleri bunlardır.

Mercek1

Teleskoplarda Göz Mercekleri

Genellikle fabrikalarda üretilen teleskoplara, markalar kendi ürettikleri  göz merceklerini yerleştirirler. Fakat siz fabrika çıkışlı göz merceklerinden memnun kalmazsanız, yukarıda ki 3 madde üzerinde ki kaliteli göz merceklerinden alabilirsiniz. Çok önemli bir not düşmek istiyorum: Göz merceğinin odak uzaklığı kısaysa, o kadar yüksek büyütme oranı sağlar. Örneğin; 20mm odak uzaklığına sahip göz merceği, 30mm odak uzaklığına sahip göz merceğinin iki katı büyütme sağlar. Bu notu sakın unutmayın, göz merceği alırsanız bu notu hatırlamanız yeterli olacak diye, düşünüyorum.

Teleskop Kundak Çeşitleri ?

Her ne kadar gökbilimle uğraşsak da sonunda çıplak göz ile gözlem yapmaktan sıkılıyoruz. Ve artık profesyonel bir teleskoba ihtiyaç duyduğumuzu anlıyoruz. Onun için teleskop seçerken kalitesi vb. özellikleri ne kadar önemliyse de, teleskop kundakları bir o kadar önemli sayılıyor. İsterseniz şimdi teleskop kundaklarını tanıyalım.

Teleskop kundakları 3 ana maddeye ayrılır. Bunlar şöyledir; Yatay-Dikey Kundaklar, Dobson Tipi Kundaklar ve son olarak, Ekvatoral Kundaklar.

Yatay-Dikey Kundaklar

Bu tip kundaklar teleskopik sistemin en basit çeşididir. Yatay-dikey kundaklar, teleskobumuzun yatay ve dikey eksende hareket edebilmesini sağlayan cihazlardır. Bu kundakların kullanımı oldukça basit ve rahattır. Sadece gökbilimciler için değil fotoğraf sanatçıları da genellikle bu tip kundakları tercih ederler.

Dobson Tipi Kundaklar

Bu tip kundaklara, yatay-dikey kundakların gelişmiş versiyonu diyebiliriz. Genellikle donson kundaklarını amatör gökbilimcilerin tercih ettiğini söyleyebilirim. Çünkü bu kundaklar tahtadan yapılır ve maliyeti de oldukça düşüktür. Malzemesi ne kadar iyi olursa olsun, tahta parçasından ibarettir ve oldukça kolay kırılabilir. Eğer profesyonel bir gökbilimci iseniz bu kundaklardan uzak durmakta fayda var.

Ekvatoral Kundaklar

Gelelim en dayanaklı ve en güzel kundaklara. Ekvatoral kundaklar gökbilimciler tarafından en çok tercih edilen listeler sırasında birinci olarak gelir. Çünkü oldukça sağlam ve maliyeti de yüksektir. Sizi hiçbir zaman yolda bırakmazlar. Bu tip kundakların diğer kundaklardan en ayrı özelliği ise, takip motoru takılabilmeleridir. Takip motorundan bahsedecek olursak, gözlemlediğiniz herhangi bir gökcismini takip motoru sayesinde otomatik olarak takip edip, teleskop merceğine yansıtmasıdır. Ayrıca gökbilimle uğraşan fotoğraf sanatçılarının da vazgeçilmez kundakları arasındadır.

Mercek4

Gözlem İçin Kaliteli Tripod Önerileri

Aslında bir gözlemcinin en önemli ekipmanları teleskobu ve dürbünüdür. Fakat bu 2 ekipmanın yanında birde onlara destek çıkan 3 ayaklı, 4 ayaklı bir çubuk şeklinde alet vardır. Bu alet o gün ki gözlemin baş kahramanıdır. Fakat amatör gözlemci arkadaşlarımız bu işle haşır neşir olmadığı için tam anlamıyla gözlem yaptıklarını söyleyemem.

Çünkü, aldıkları tripodlar kalitesiz ve çabuk bükülen tripodlar olduğu için, gözlem sırasında titreme ve düşme gibi sorun çıkartabilir. Bu gibi sorunların ortadan kalkması için aşağıda vereceğim kaliteli tripod önerilerini okumanızı tavsiye ederim.

Öncelikle bir tripod da olması gereken başlıca özellikler şöyle;

 1. Kaliteli ve rüzgara karşı dayanıklı ayakları olmalı,
 2. Kaliteli olduğu kadar hafif ve kırılgan olmamalı,
 3. Tripod boyunun büyüklüğü yaklaşık orta boy insana eş değer olacak,
 4. Gözlem sırasında titreme ve sallanma olmaması için; sağlam 3 ayaklı veya 4 ayaklı olacak,
 5. Bunlardan en önemlisi, sağlam bir gövde yapısı ve birbirlerine bağlı ayak aparatıbolmayacak,
 6. Tripodun taşıma ağırlığı, kullandığınız teleskop veya dürbününüzün 1-2 kg fazlasını taşıyacak kapasitede olacak,
 7. Maddi açıdan iyi bir tripod almak isterseniz, yaklaşık 200 TL civarı aşağı inmemenizi tavsiye ederim.

Genel olarak kaliteli bir tripod da bulunan en bilindik maddeleri sizlerle paylaştım. Gözlem sırasında yaşadığınız sorunları, kaliteli ve sağlam tripodlar sayesinde en aza indirir, gözlemden aşırı derecede zevk alabilirsiniz. Unutmayın, gözlem sırasında en önemli ekipmanınız; tripodunuzdur.

Teleskopların Genel Özellikleri

Şimdi işin matematiğine geldik. Bunları bilmeden teleskopla boşluğa bakar dururuz 🙂 .Doğa gözlemlerine, gökyüzü gözlemlerine hobisi olan ve teleskopların, dürbünlerin özellikleri hakkında bilgisi olmayan kişiler için çok önemli bilgiler paylaşmak istedim. Çünkü bu bilgileri okuyup, öğrendiğinizde çok iyi teleskoplar ve dürbünler edinip gözlemlerinizden epey zevk alabileceksiniz. İsterseniz teleskopların genel özellikleri ile başlayalım.

Odak Açıklığı Nedir?

Teleskoplarda en önemli role sahip unsurdur. 20mm, 30mm ve/veya 3inç, 4inç ifadeler ile gösterilir. Teleskop borusunun gözlemlediği nesneyi ve ışık toplama becerisini belirtir. Odak açıklığı ne kadar büyük ve kaliteli olursa o kadar keskin ve net görüntü sağlar. Bu oranlar arttıkça maliyeti de belli oranda artar.

Odak Uzaklığı Nedir?

Teleskoplarda veya dürbünler de yakınlaştırmanın diğer adıyla ‘’zoom’’lamanın ne kadar olabileceğine kadar veren teleskopik öğedir. Bu yakınlaştırmayı örnek ile açıklayacak olursak; 500mm odak uzaklığına sahip orta dereceli bir teleskoba, 20mm değerinde bir göz merceği takılırsa bu teleskop tam; 25x yakınlaştırma(zoom) yapacaktır. Bu gibi durumlarda amatör gözlemcilerin en büyük sorunu; 3x barlow lensi göz merceğinin önüne takıp görüntüyü bulanıklaştırması ve ışık kaybı yaratmasıdır. Bu gibi sorunların olmaması için, ne kadar büyük bir odak uzaklığına sahip teleskobumuz varsa o kadar iyi görüntü sağlarız.

Odak Uzaklığı Nasıl hesaplanır?

X(mm) odak uzaklığını, X(mm) göz merceğine bölüp, X(x) yakınlaştırmasını buluyoruz. Ör. 500mm/20mm=25x

Odak Oranı Nedir?

Teleskopların genel özellikleri arasında en basit olanı odak oranıdır. Odak oranından bahsedecek olursak; Odak uzaklığı(mm) ve Açıklık(mm) olarak hesaplanır. Bu iki ‘’mm’’lik açı size teleskobun fotoğraf çekebilme hızını verir.

Mercek8

Bulucu Dürbün Nedir?

Teleskopların sadece üst kısmına takılan ve az büyütme sağlayan mini olarak adlandıracağımız dürbünlerdir. Bu gibi mini dürbünler sayesinde gözlemlediğimiz nesneyi teleskop borusunun göz merceği yardımı ile izleyebiliriz.

Not: Teleskobumuzu ilk satın aldığımız da, bulucu dürbün ayarını bilen bir kişinin yapması daha iyi olur. Çünkü kırılgan ve tam olarak teleskop ile aynı yere bakmalıdır.

Otomatik Bulucular Nedir?

Otomatik bulucu olarak adlandırılan bu aygıtların diğer bir adı da, Go-To’lardır. Go-To’lar motorlu sistem olarak çalışırlar ve teleskobumuza özgü kumanda yardımı ile kontrol edilirler. Mesela, gece Satürn gezegenini izleyeceksiniz, otomatik bulucu arama kutusuna ‘’Satürn’’ yazarsınız ve aygıt otomatik olarak bulur size sadece teleskop merceğinden izlemek kalır. Tabii aynı şekilde gezegen hareket ettiğinden otomatik bulucuda hareket edecek, teleskop merceğinden gezegeni kaybetmeyeceksinizdir.

Bu ürünlerin gözleme katkısı ne kadar büyük olsa da cebe katkıları baya bir zarardır. Çünkü orta dereceli bir bulucu aygıtından almak isterseniz, en az cebinizden çıkacak olan para 400 ila 500 TL arasındadır. Tabii günümüz piyasasında 50 TL veya 100 TL’lik Çin yapımı aygıtlarda bulunuyor. Ama size tavsiyem; Orijinal olmayan ve yapımı Çin’de gerçekleşmiş ürünleri kullanmamanızdan yana… Sağlığınız açısından bu çok önemli!

Teleskop ve Astronomi Terimleri ?

Günümüzde gökbilime ve astronomiye olan ilgi her geçen gün daha fazla artmakta olduğu için yeni başlayan insanların en çok zorlandığı nokta, az sonra anlatacağım terimlerdir. Çünkü bu terimler ile gözlem yaptığınızda gezegenlerin uzaklıklarını ve yerlerini kolayca bulabileceğiniz astronomik bilgiler içermektedir. İsterseniz şimdi terimlerimize bir göz atalım.

Gezegen Uzaklığı Ölçme

Bu tür uzaklıkları günümüzde çoğunlukla kullandığımız; metre(m), kilometre(km) gibi ölçümlerle ölçmeyeceğiz.  Çünkü günlük hayatta kullandığımız ölçü birimleri doğrusaldır. Gökbilimle uğraşan kişiler, açısal ölçü birimlerini kullanırlar. Şimdi açısal ölçü birimlerini daha kolay anlamanız için uygulamalı bir yol deneyeceğiz.

Uygulama: Herhangi bir kolumuzu, gergin ve yatay olacak şekilde uzatalım ve ellerimizi yumruk haline getirelim. Kolumuzun ve elimizin şeklini bu haldeyken, gözümüzün hizasına getirirsek, elimiz başlangıcından sonuna kadar yaklaşık 10 derecelik odak uzaklığı gösterir. Küçük parmağımızın sonu ise; 1 derecedir. Güneşi ve uydumuzu örnek alacak olursak: 0.5 dereceye, büyük kepçe 25 derece odak uzunluğundadır. Boyun hizamızdan herhangi bir nesneye olan uzaklığımız ise yaklaşık 90 dereceye tekamül eder.

Kısacası, a ve b yıldız birbirinden yaklaşık 10 derece uzakta denildiğinde şu terimi anlamalıyız;  a ve b yıldız kümeleri şeklinde aklınızdan bir çizgi kurduğunuzu düşünün. Aklınızda ki bu çizgide ki kalan açı 10 derecedir.

Gökyüzü(Astronomi) Koordinatları

Bu terim, astronomi terimleri arasında en basit olanıdır. Çünkü tamamen tahminlere dayalı olarak yürür. İnsanlığın gökyüzünü tanımasından sonra gerçekleşen koordinat sistemi, yıldız kümelerinin ve başı boş gezen gezegenlerin yörüngelerini hesaplamak ve derecelendirmek için kullanılır ve buna ‘’gök küre’’ adı verilir.

Örnekle anlatacak olursak; Kendinizi Dünya’mızın tam merkezindeymiş gibi düşünün ve enlem, boylamdaki gök kürenin içbükeysel olduğunu hayal edin. Aklınızda ki bu yansımaların çizgileri, bize herhangi bir yıldız kümesinin veya gezegenin tam derece koordinatını verir. Bu tam derece koordinatların astronomi olarak anlamları şöyledir;

 1. Enlem – Dik açıklık
 2. Boylam – Sağ açıklık

Not: Yukarıda ki maddelerde yazan alt terimler, nesnelliği kabul edilmiş gökyüzü terimleridir.

Parlaklık (Gök cisim) Ölçüsü

Herhangi bir gökcisminin parlaklığını düşündünüz mü? Veya, keşke herhangi bir gezegenin ne kadar ışık aldığını öğrensem diye, hayal ettiniz mi? Eğer bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız, en zor kısma geldiniz. Çünkü astronomi terimlerinin en zor olanı parlaklık ölçüsüdür.

Herhangi bir gezegenin veya gökcisimlerinin parlaklık ölçüsüne ‘’kadir’’ adı verilir. Anlamı size Türkçe gelse de aslında Yunanca’dan alınmış bir kelimedir. Kısaca tarihçesinden bahsedecek olursak; Yunan uyruklu gökbilimci Hipparchus tarafından yaklaşık 2000 yıl önce bulunmuştur. Gezegen parlaklıklarına kademe kademe isim veren Hipparchus şöyle sınıflandırmıştır.

 1. En parlak gezegenler, ‘’1. kadir’’ dir.
 2. Biraz daha sönük/orta halli gezegenler, ‘’2. kadir’’dir.
 3. En sönük, ışığı olmayan gezegenler ise; ‘’ 6. kadir’’dir.

Bu gibi parlaklık ölçü birimleri Nasa tarafından hala kullanılıyor ve işlevsel açıdan daha iyisi bulunamamıştır. Eğer sizde parlaklık ölçebileceğinizi düşünüyorsanız, uzay teleskopları ile ölçebilirsiniz. Günümüzde kullandığımız hobi teleskopları ne yazık ki bu ölçü birimini ölçemeyecek kadar oyuncak sınıfındadır.

Mercek6

Bir Teleskop Nasıl Kurulur?

Teleskop kurulumu, ilk defa gözlem yapacak kişiler için zordur. Hatta, bir teleskobun yanında kullanma kılavuzu yoksa, işiniz gerçekten kabusa dönüşebilir. Fakat, piyasada bulunan tüm teleskopların kurulumu, birbirleri ile benzer olduğu için, bu yazımızda çok rahat ve basit bir şekilde, teleskop kurulumunu yapabileceksiniz. Teleskopları kullanırken ve kurulumunu yaparken, dikkat etmeniz gereken bazı teknik ve rakamsal bilgiler vardır. Bu rakamsal bilgiler, göz mercekleri gibi gözlemin baş aksesuarlarıdır.

Teleskop Kurulumu Nasıl Yapılır?

İlk önce, teleskobumuza zarar vermeden kutusunda bir güzelce çıkartalım. Teleskopla gelen veya sonradan aldığınız tripodunuzun boyunu, kendi boyunuzdan 1-2 cm düşük şekilde ayarlayın. Düşük şekilde ayarlamamızın sebebi, gözlem sırasında boynumuzun ve belimizin zarar görmemesi içindir. Hemen ardından, teleskop üzerinde gelen bazı küçük ve büyük vidalar vardır. Bu vidalar, hali hazırda monte edilmeyi bekler. Sıralı bir şekilde, yani her birini ayrı ayrı yavaş bir şekilde tornavida yardımı ile sıkın.

Vidaları sıkma işleminin ardından, teleskop tüplerini olabildiğince zarar vermeden yerlerine bağlayın ve vidaları olabildiğince iyi sıkın. Daha sonra göz merceklerini ekleyeceğiz. Göz merceklerini zarar vermeden eklemeye özen gösterin. Ve göz merceklerini teleskoba yerleştirirken, iki elinizi kullanabilirsiniz. Ayrıca, göz merceklerini teleskoba yerleştirirken, tam olarak soketlerine oturduğuna dikkat edin. Eğer tam anlamıyla monte edemezseniz, teleskop ile gözlem yapamazsınız.

Not: Tüm teleskopların yanında gelen kullanma kılavuzu bulunmaktadır. Bu kullanma kılavuzunda, teleskopların göz merceklerinin yerleri ve tüplerin monte edilmesi gerektiği yerleri yazar. Yukarıda ki teleskop kurulumunu kullanma kılavuzundaki talimatlara göre yapacağınız sakın ama sakın unutmayın.

Teleskop İle Gözlem Yapmak

Teleskobunun tüm kurduğunuza göre, tekrardan bir tripod ayarı yapmanızda fayda var. Ayarlamaları yaptığınızdan sonra, teleskobun tüm malzemelerini hassas ve yavaş bir şekilde, ittirerek kontrol edin. Eğer tam oturmayan bir aksesuar görürseniz, vidaları yavaş bir şekilde tekrar sıkabilirsiniz. Bunların yanı sıra, teleskop ile gözlem yaptığınız sıra, bazı ayarlamaları kendi sağ veya sol gözünüze göre yapacaksınız.

Bu ayarlamalar;

Görüntü netliği ve herhangi bir cismi izlerken bulanıklığın olmaması içindir. Görüntü netliğini ayarlamanız için; teleskobunuzdaki göz merceklerinden yardım alabilirsiniz. Kullanma kılavuzunda da nasıl yapacağınız ve hangi yöne doğru çevireceğiniz eksiksiz bir şekilde yazacaktır.

Mercek7

Yeni Başlayanlar İçin Teleskop Önerileri

Teleskop önerisi, yeni başlayacaklar için çok önemli bir detay içermektedir. Çünkü, gök bilim ve gökyüzü ile daha yeni tanışan kişiler, teleskop kullanım aşamalarında ufak bir hata bile yapsa, gözlem yapmaktan soğuyor ve bu işi yapamayacaklarını sanıyorlar.

Bu yüzden, teleskop alma rehberi yapmalı ve teleskop aldığınız yerlerden bilgi almalısınız. Aksi taktirde, gözleme yeni başlıyorsanız ve siz profesyonel bir teleskop almışsanız, teleskobun kurulumunu yapamayacak ve gökyüzünü gözlemleyemeyeceksiniz.  Kısacası, gözlem bilginize göre teleskop almaya özen gösterin.

Teleskop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Teleskop alırken, mağaza sahiplerinin abartılı konuşmalarını sakın kaideye almayın. Çünkü her satıcı, teleskobunu övecek ve teleskobun teknik terim rakamlarını hayli bir abartacaktır. Bunun için; teleskop almaya gitmeden önce, teleskop alım aşamasındaki teknik bilgileri öğrenin, teleskop satıcılarının rakamsal büyütme hobilerine kulak asmayın.

Not: Yeni gözleme başlayacak ve teleskop alacaksanız; oyuncak sınıfına giren teleskoplardan uzak durun. Çünkü, oyuncak olarak adlandırılan teleskoplar, görüntü bazlı kirlilik ve çabuk kırılgan olabiliyor. Lütfen bu hatırlatmamı göz önünde bulundurun!

Doğru Teleskop Seçimi

Yeni başlayacak kişiler için teleskop seçimi, mercekli teleskoplar üzerine olmalıdır. Çünkü mercekli teleskoplar, görüntü bazlı işlemi temiz bir merceğe aktarır ve teleskobun tamamını kullanmak oldukça basittir. Ayrıca, mercekli teleskopların bakımı da oldukça kolay ve zevkli bir iştir. Kısacası, doğru teleskop seçimi; mercekli teleskoplar olarak nitelendirilen, mekanik aygıtlar olmalıdır.