Triangulum(Üçgen) Galaksisi Hakkında

Triangulum(Üçgen) Galaksisi Nedir?

Triangulum Galaksisi, Türkçe’ye çevrilmiş adı ile Üçgen Galaksisi olarak bilinmektedir. Ayrıca galaksiye isim verilmeden önce birkaç bilim adamı tarafından, M33 ve NGC 598 astronomik isimleri verilmiştir. Samanyolu’na yakın olarak sarmal galaksiler arasında birinci gelmektedir. Ve Samanyolu’na bağlı galaksilerin yerel grubunda bulunan, özellikleri çevresinde bulunan diğer galaksilere göre daha fazla olan, sarmal bir galaksidir.

Ayrıca Samanyolu’na olan uzaklığı, tam 3 milyon ışık yılı kadardır. Triangulum Galaksisi’nin, Andromeda Galaksisi’ne olan uzaklığı ise, günler geçtikçe daha da yakınlaşmaktadır. Bu yakınlaşma durumunun sebebi; iki galaksinin aynı periyotta bulunması ve kütle çekim ivmesinin kuvveti yüzündendir. Ancak bilim adamları ve gök bilimciler tarafından herhangi bir çarpışma veya etkileşme söz konusunun olmadığı açıklanmıştır.

Triangulum (Üçgen) Galaksisi’nin Özellikleri Nelerdir?

Triangulum Galaksisi, diğer sarmal galaksilere göre daha fazla ışık ve iyonik tozlardan oluşmaktadır. Bu özelliği sayesinde de, Dünya’dan çıplak göz ile gözlem yapabilme şansını bizlere sunmaktadır. Ancak gözlem yapabilmek için, ışık kirliliğinin olmadığı yerlerde toz bulutlarını ve sarmal kollarını görebiliriz. Ayrıca galaksinin, ışık ve iyonik tozlarının daha fazla gözükmesinin sebebi, bazı bilim adamlarına göre; yıldız doğum oranlarından kaynaklandığı nitelendirilmiştir.

Bu yüzeysel özelliklerinden hariç galaksinin fiziksel özelliklerine gelecek olursak; kalbinde yani çekirdeğinde dev hacimli, dev kütleli devasa bir kara delik bulundurmaktadır. Bu kara delik, galaksinin merkezinde ölen yıldızların sayesinde beslenmekte olup, her saniye ebatını ve şeklini değiştirmektedir. Şekil değişikliğinin nedeni ise, yine yıldız doğum oranları olarak vurgulanmıştır.

Ayrıca galaksinin çapı, Samanyolu ve Andromeda gibi büyük galaksiler ile eş tutulmayacak kadar küçük orantılıdır. Galaksinin çapı gök bilimciler tarafından, 60.000 ly olarak gözlemlenmiştir. Sarmal kollarından, çekirdeğine kadar olan mesafesi çapını andırmayacak kadar küçük bazlıdır. Mesafe olarak da, 3 Mly’dir. Son olarak, içerisinde bulundurduğu gök cisim sayısı tahmini, 40 milyardır.

Triangulum(Üçgen) Galaksisi2
Triangulum (Üçgen) Galaksisi

Triangulum (Üçgen) Galaksisi Hakkındaki Gerçekler Nelerdir?

– Triangulum, astronomlar ve gök bilimciler tarafından orta çubuklu, resmi bir galaksi olarak nitelendirilmiştir.

– Galaksinin çekirdeği, diğer galaksilere göre daha fazla bulutumsu ve iyonik gazlardan oluşmaktadır.

– Galakside, yıldız doğum oranlarının en fazla gözlemlendiği bölge, spiral halka kolları olarak bilinmektedir.

– Galakside 2.5 milyar yıl sonra, yıldız doğum oranları yüzde 50 artacak ve geniş bir eliptik etkileşimine girecektir.

– Amatör gözlemciler tarafından izlenmekte olan ve kolay bulunur bir galaksi olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca karanlık bir gökyüzünde, teleskop ve dürbün yardımı ile silik bir şekilde gözlemlenmesi de mümkündür.

Bunları Gördün mü ?