Uluslararası Uzay İstasyonu Nedir?

Bilim ve Mühendislik

Uluslararası Uzay İstasyonu Nedir?

Uluslararası Uzay İstasyonu Nedir?

İnsanoğlunun üzerinde en çok uğraşmış olduğu ve Dünya üzerinde diğer yapay uydulardan farklı bir biçimde olan Uluslararası Uzay İstasyonu, yaşanabilir olduğu için insanlık tarafından ayrı bir öneme sahiptir. Uzay istasyonuna benzer farklı ülkeler tarafından fırlatılan bazı üsler vardır. Bunlara örnek verecek olursak; Almaz, Mir ve son olarak Skylab gibi devasa üslerdir. Fakat şuan görevini sürdüren tek üs; Uluslararası Uzay İstasyonu’dur. Diğer adı ile ISS(UUİ)’dir.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Özellikleri

Dünya atmosferine yakın olarak süzülen istasyon, alçak yörünge olarak adlandırılan en düşük yörünge düzeyinde yol almaktadır. İstasyonun şuan ki bilinen ağırlığı, yaklaşık olarak 400 bin kilogram olarak ölçülmüştür. Uzunluğu 73 metre olup, genişliği ise 110 metre olarak bilinmektedir. Ayrıca astronotlar için oldukça büyük bir yaşam alanı vardır. Bu alanın ölçüsü de; 837m3 olarak hesaplanmıştır. UUİ’nin en büyük özelliği ise Dünya üzerinde bulunan en devasa yapay uydu olmasıdır.

Ayrıca istasyon içerisinde ki mürettebat sayısı da Nasa tarafından 6 kapasitelik olarak belirlenmiştir. Fakat Nasa’nın istasyona yapacağı ek bölmeler ile bu sayının artabileceğini de söylemiştir. Ancak şuan istasyonda bulunan mürettebat sayısı 6 kişidir. İstasyon, şuana kadar 15 ayrı ülkeden astronotları ve kozmonotları misafir etmiştir.

UUİ, ABD ve Rusya bölmeleri olmak üzere iki şekilde ayrılmaktadır. İki milletten gelen astronotlar ve kozmonotlar kendi bölmelerinde araştırmalarını ve ihtiyaçlarını gidermektedir. Bu durum günümüzde de halen devam etmektedir ve bu olay soğuk savaş döneminden bir barış sembolü olarak anılmaktadır.

Uluslararası Uzay İstasyonu Nedir?

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Maliyeti

Soğuk savaş dönemlerinde uzay yarışlarında boy göstermek için yapılan UUİ, 2020 yılına kadar görevini yapması planlanmaktadır. Ancak Avrupa birliğinin daha fazla maliyet çıkarması durumunda, UUİ’nin görev süresi 2024 yılına kadar uzatılabilir gibi bir durumu vardır. 2020 yılına kadar yapılacak harcamalar yaklaşık olarak 150 milyar dolar olarak hesaplanmıştır

Ülkelerin UUİ için yaptığı harcamalar ise şöyle;

ABD, yaklaşık olarak 60 milyar dolar

Rusya, 15 milyar dolar

Japonya, 6 milyar dolar

Kanada, 3 milyar dolar

Avrupa Birliği(ortak), 5 milyar dolar olarak hesaplanmıştır.

Teleskop İle Uluslararası Uzay İstasyonu Gözlemi

Teleskop veya dürbün ile gözlem dışında, çıplak göz ile de gözlemlenmesi gerçekleştirilen devasa büyüklükteki uyduyu izlemeniz basit ve kolaydır. Ancak Türkiye üzerinden geçiş saatlerini bilmeniz gerekmektedir.