Uzay Ajansları

Dünyada bulunan uzay kurumları, yaklaşık 11 farklı ülkede hizmet veriyor. Bu kurumlar, dünyadaki uzay ajansları ya da uzay araştırması yapan kurumlar olarak da biliniyor. Kurumların içerisinde en büyük olan şirket Nasa olurken, en büyük bütçeye sahip olan şirket yine Nasa olarak biliniyor.

Dünyada Uzay Araştırmaları Yapan Kurumlar Hakkında Bilgiler

Dünya’nın belirli bölgelerinde uzay ve gözlem araştırmaları yapan kurumlar;

NASA – Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi

Uzay Ajansları

National Aeronautics and Space Administration – Amerika Birleşik Devletlerine bağlı olarak çalışmalar yapan uzay kurumu Nasa, dünyada en popüler uzay araştırma şirketidir. Tarihte birçok ilke imza atan Nasa, sayısız başarıları ile bilinmekte ve geliştirdiği yeni uzay araçları ile birçok kargo taşımacılığı yapmaktadır. Günümüzdeki en zengin uzay ve araştırma şirketi de Nasa olmuştur.


SPACEX – Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi

Uzay Ajansları

Space Exploration Technologies Corp – 2002 yılında Elon Musk tarafından kurulan SpaceX, Nasa’ya en büyük rakip olarak görülmektedir. SpaceX şirketinin amacı; üstün teknoloji içeren roketler ve uzay taşımacılığı olarak bilinmektedir.


ROSKOSMOS – Rusya Uzay Ajansı

Uzay Ajansları

Russian Federal Space Agency – Rusya hükümetine bağlı olarak uzay araştırmaları yapan kurum, Nasa’dan sonra dünyada en çok bilinen uzay kurumları, şirketleri arasında yer alıyor. Nasa gibi tarihi üstün başarıları ile dolu olan Roskosmos kurumunun, atmosfere ilk insan gönderen uzay şirketi olduğu da biliniyor.


CNSA – Çin Ulusal Uzay Yönetimi

Uzay Ajansları

Chinese National Space Agency – Diğer uzay kurumlarına nazaran pek bilinmeyen bu uzay şirketi, Nasa’nın ve Roskosmos’un uzay yarışına çok sonradan katılmıştır. Çin hükümetine bağlı olarak araştırmalar yapan kurumun, atmosfer dışarısında bir adet uzay istasyonu ve sayılı yapay uydusu bulunmaktadır.


JAXA – Japon Uzay Araştırma Ajansı

Uzay Ajansları

Japan Aerospace Exploration Agency – Çin’den sonra Japonya’nın bilinen ilk uzay araştırma şirketi, Jaxa’dır. Jaxa, 2003 yılından beri aktif olarak uzay araştırmaları ve yapay uydu imalatı yapan şirketler arasındadır. Japonya’ya ait olan bu şirketin en büyük başarısı; Hayabusa 2 uzay aracı olmuştur.


ESA – Avrupa Uzay Ajansı

Uzay Ajansları

European Space Agency – 1975 yılında Fransa’da kurulan ESA, kurulduğu yıldan beri aktif olarak uzay ve gözlem incelemeleri yapmaktadır. Türkiye’de de Avrupa Uzay Ajansı olarak bilinen uzay kurumunun, farklı ülkelerde gözlemevleri ve şirketleri bulunmaktadır. Nasa’dan sonra en büyük bütçeye sahip uzay şirketidir.


ISRO – Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu

Uzay Ajansları

The Indian Space Research Organisation – Hindistan hükümeti içerisinde bulunan şirket, 1969 yılından beri aktif olarak gözlem yapmaktadır. Genellikle, gezegen ve galaksi gözlemleri yapan şirketin, Hindistan üzerinde birçok gözlemevleri bulunmaktadır. Ayrıca, dünya üzerinde bulunan en büyük uzay şirketleri arasında da bulunmaktadır.DLR – Alman Havacılık ve Uzay Merkezi

Uzay Ajansları

German Aerospace Center – Almanya’nın havacılık ve uzay araştırma şirketi olarak bilinen DLR, 1969 senesinde kurulmuştur. Genellikle, galaksi ve derin uzay gözlemleri üzerine çalışmalar yürütmektedir.ASI – İtalya Uzay Ajansı

Uzay Ajansları

Agenzia Spaziale Italiana – İtalya-Roma’da 1988 senesinde kurulan ASI, İtalya hükümetinin resmi enerji ve uzay araştırma şirketidir. Günümüzde birçok ünlü astronotu ve gökbilimcisi bulunmaktadır.


TUA – Türkiye Uzay Ajansı

Uzay Ajansları

Turkey Space Agency – Türkiye uzay ajansı 13 Aralık 2018 yılında Türkiyenin uzay ve havacılık işlerinden sorumlu kurumu olarak kurulmuştur. Genel merkezi Ankarada olan kurumun çalışanlarının bir kısmı Tübitak bünyesinden gelmektedir.

İlginizi Çekebilir >  Komplo Teorileri ve Akıl Sağlığı Bağlantısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh