Uzay Araçları Atmosferde Neden Zarar Görmez?

Bilim ve Mühendislik

Uzay Araçları Atmosferde Neden Zarar Görmez?

Uzay Araçları Atmosferde Neden Zarar Görmez?

Uzay mekikleri, genellikle 100.000 ila 150.000 kilogram arasında bir ağırlık oranında yapılırlar. Bu kadar ağır olmalarının sebebi; atmosfere girerken normal enerjisi, kinetik ve potansiyel enerjilere dönüşeceği için ağırlıkları en önemli etkenler arasında gözükür. Dünya’ya dönen bir uzay mekiği, doğrudan giriş yapamaz veya tam hız şeklinde atmosfere giriş sağlayamaz. Çünkü atmosfer bir havuz suyu gibi sert ve gözle görülemeyecek kadar dar maddelerden oluşmuştur. Eğer bu maddelere ters bir tepkime ile dokunursanız, sizi ya parçalayacak yada tekrar eski bulunduğunuz yere doğru itecektir.

Uzay Mekiklerinde Kullanılan Isı Kalkanları Nelerdir?

Bir grup astronot, Dünya’ya dönmek için ilk önce uzay mekiğinin dış koruyucularını incelemesi gerekmektedir. Çünkü ne kadar doğru açı ile girerseniz girin, en önemli etkenlerden birisi; içerisinde bulunduğunuz uzay mekiğinin sağlamlığıdır. Uzay mekiğinin atmosfer kalıbı olarak adlandırdığı dış çevresine sarılmış, yaklaşık 1-2 cm boyunda yanıcı maddelere karşı dayanıklı, bez şeklinde koruyucu telleri vardır.

Bu teller, uzay mekiğinin atmosfere giriş-çıkış yaptığı süre boyunca atmosferde en büyük sürtünmelere maruz kalır. Hatta bu sürtünmeler yaklaşık 2000 derece sıcaklık olarak gözlemlenmiştir. Isı kalkanları bir sefere mahsus kullanılır ve ikinci bir seferde kullanılamayacak kadar zedenlenmiş, yıpranmış hale gelirler. 

Ayrıca atmosfer kalıplarını ve ısı kalkanlarını ilk deneyen uzay şirketi Nasa olmuştur. Nasa, Apollo görevlerinin tümünde, kendi mühendislerinin geliştirmiş olduğu ısı kalkanları olarak bilinen, yanmayan maddeleri Ay kapsüllerine ve ay örümceklerine eklemişlerdir. Günümüze kadar gelen bu kalkanlar tüm uzay şirketlerinde kullanılmaktadır.

Uzay Araçları Atmosferde Neden Zarar Görmez?

Uzay Araçları Atmosfere Nasıl Girmelidirler?

Doğrudan veya tam hız şeklinde atmosfere giriş yapamazlar. Çünkü atmosfer, beton, su gibi sert ve birbirlerine kenetlenmiş maddelerden oluşur. Bilim adamlarının açıkladığı bilgilere göre; 45 derecelik bir açı ile atmosfere girmenin en sağlıklı rota olacağını söylemişlerdir.

Çünkü, atmosfere yatay bir biçimde giriş sağlanırsa; 5-10 saniye sonra uzay mekiği atmosferin birbirine kenetlenmiş maddelerinin üzerinde bir top gibi sekerek tekrar yörüngeye gitmesini ve ısı kalkanlarının yıpranmasına yol açabilir.

Tam dik bir biçimde giriş sağlanırsa; uzay mekiği aşırı derecede hız kazanacağı için, atmosferde fazla sürtünme olup, uzay mekiğinin yanacağı en büyük etkenler arasındadır. Ayrıca 5-10 saniyelik sürtünme ile uzay mekiğinin burun kısmı fazla ısıya dayanamayıp paramparça olma ihtimalide öngörüler içerisindedir.