Uzay İle İlgili Kısa Bilgiler

Uzay İle İlgili Kısa Bilgiler

Uzay hakkında herkesin kafasını kurcalayan, cevabı olmayan ilginç ve şaşırtıcı gerçekler vardır. Çünkü sonsuz uzay veya evren, geçmişten günümüze kadar kutsal ve bilimsel sayılmıştır. Dünya üzerinde yaşayan tüm medeniyetler uzay hakkında çalışmalar yapmış ve bu çalışmalar günümüze kadar gelmiştir. Ayrıca, insanoğlu bu bilimsel çalışmalar sayesinde, evrenin neredeyse 3/1’ini tanımaya başlamıştır.

İşte bilim adamları ve gök bilimciler tarafından açıklanan bazı uzay hakkındaki bilgiler şunlardır;

– Jüpiter’in atmosferinden girmeyi başarsaydık; devasa oranda hidrojen ve helyumdan oluşan ciddi bir hava ile karşılaşırdık.

– Güneş Sistemi içerisinde ki en hızlı gezegen olarak bilinen gök cismi, Jüpiter olarak gözlemlenmiştir. Dünya’ya nazaran 3 kat daha hızlı dönmektedir. Gündoğumu yaklaşık 10 saat kadar sürmektedir.

– Güneş Sistemi içerisinde bulunan Mars’ta, her saat devasa boyutlarda kum fırtınaları meydana gelmektedir. Bu kum fırtınaların hızı, yaklaşık saatte 300 kilometre hıza çıkmaktadır.

– Jüpiter’de, Dünya’dakine benzer bir yer kabuğu yoktur. Çünkü Jüpiter, iyonik gazlardan oluşmaktadır. Bu gazlar, uçucu maddeler olarak da bilinmektedir.

– Nebula adlı gök cisimleri, iyonik tozlardan ve gazlardan oluşmaktadır. Bu gazlar, genellikle helyum ve hidrojen karışımı olarak bilinmektedir.

– Hubble’ın gözlemlemiş olduğu Nebulalar, kendi içerisinde yaklaşık 200 kilometre hıza ulaşmaktadırlar. Bu hız, içerisinde bulundurduğu tozlardan ve maddelerden oluşmaktadır.

– Uzay boşluğu, bilim adamları tarafından her yıl titizlikle incelenmektedir. Bu incelemeler sonucu, uzay boşluğunda bulunan ısı derecesi yaklaşık 260 ila 280 arasında bir rakam çıkartmıştır. Ayrıca bu rakamlar, eksi(-) olarak bilinmektedir.

– Galaksiler olarak bilinen gök cisimlerinden uzayda, evrende ne kadar var bilinmiyor. Gök bilimcilerin tahminine göre bu oran şaşırtıcı bir şekilde milyarlara kadar çıkabiliyor.

Bunları Gördün mü ?