Uzay turizmi, Rusya ve ABD ülkeleri başta olmak üzere yapılan, eğlence ve ziyaret amaçlı uzay seyahatidir. Geçmişten günümüze kadar yapılmış olup, özel uzay şirketlerinin gelecek yıllarda tekrardan yapacağı en önemli adım ve projeler arasındadır. Ayrıca uzay turizmine olan ilgi her geçen yıl daha da artmakta ve yoğun ilgi sebebi ile bazı uçuş seferleri iptal edilmektedir. Fakat bazı iş adamları, normal seferlerden daha yüksek bütçe sağlayarak uçuşlarını gerçekleştirmekte ve  Uluslararası Uzay İstasyonu’nda misafir olarak kalmaktadır.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na ilk uzay turizmini gerçekleştiren iş adamı, Mark Shuttleworth olmuştur. Mark Shuttleworth, UUİ’de yaklaşık 10 gün kalmış ve Rusya tarafından sağlanan Soyuz TM 33-34 kapsülü ile UUİ’ye varmıştır. Ayrıca UUİ’de geçirdiği süre zarfında, astronotlarla araştırmalara katılmış ve birçok gözlem yapmıştır. Mark Shuttleworth tarafından basına açıklanan bilgiler ve uzay turizmi için ödediği miktar, yaklaşık olarak 20 milyon olarak açıklanmıştır. 

Yörünge Uzay Turizmi Nedir?

Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılan uçuş seferlerinin yanı sıra, birçok uzay şirketinin gerçekleştirmiş olduğu yörünge turizmi de seyahat sektörünün en önemli adımlarından biridir. Çünkü, UUİ’ye seyahate nazaran daha düşük bütçeli ve daha güvenli olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca yörünge uzay turizmine yapılan ödemeli seyahatler, genellikle Rusya iş adamları tarafından yapılmakta olup, Nasa ve Rusya’nın öncülüğünde yörünge seyahati yapılmaktadır.

Yörünge uzay turizmi ile ilk yörüngede süzülen turist, Dennis Tito olmuştur. Dennis Tito, yörüngede geçirdiği süre zarfında, yüzlerce kıta fotoğrafı ve Dünya fotoğrafı çekerek, canlı yayın ile izleyicilerle paylaşmıştır. Bunların yanı sıra, Rusya tarafından sağlanan Soyuz TM 32 kapsülü ile Dünya yörüngesine çıkmıştır. Ayrıca yörüngede geçirdiği süre, 8 gün olarak bilinmektedir.

222

Uzay Turizmi Fiyatları Ne Kadar?

Birçok insanın hayali ve gerçekleştirmek istediği en önemli seyahatler olarak bilinen uzay turizmi, iş adamları ve sanatçılar tarafından yoğun ilgi görmektedir. Uzay şirketleri tarafından alınan ortak bir kararla, UUİ’ye yapılacak olan seyahatler yaklaşık 20 milyon dolardan başlamaktadır. Ayrıca UUİ’ye yapılacak olan uçuşlarda, uçacak kişi 15 ila 20 gün arasında özel testlere tutulacak ve ayrıntılı sağlık testlerinden geçirilecektir.

Aynı testler yörünge turizmi içinde geçerlidir. Yörünge turizmine yapılacak olan seyahatler için uzay şirketleri, 15-20 milyondan başlayan fiyatlar belirlemiş ve Nasa öncülüğünde olmak üzere birçok seferler dolmuştur.

Uzay Turisti Olan İlk İnsanlar Kimlerdir?

– Dennis Tito, 2001 yılında ve 20 milyon dolar karşılığında uzay seyahati gerçekleştirmiştir.

– Mark Shuttleworth, 2002 yılında ve 20 milyon dolar karşılığında UUİ seyahati gerçekleştirmiştir.

– Gregory Olsen, 2005 yılında ve 20 milyon dolar karşılığında UUİ’ye gitmiştir.

– Anousheh Ansari, 2006 yılında, 25 milyon dolar yatırım yaparak UUİ’ye seyahat gerçekleştirmiştir.

Not: Yukarıdaki 4 kişiden hariç, 3 kişi daha uzay seyahati sayesinde UUİ’ye gitmiş ve araştırmalara katılmıştır.

Kategoriler: BilimUzay

Mert Deveçeker

Teknoloji Sever. Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir. Makine Mühendisi.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh