Uzayda İnek Hücrelerinden Biftek Üretildi !

Uzayda ilk kez 3 boyutlu yazıcıyla biftek üretildi. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çalışan astronot ve kozmonotlar için inek hücreleri kullanılarak 3 boyutlu yazıcıyla biftek üretildi. Deney tüpü içerisinde Dünya’dan Uluslararası Uzay İstasyonu’na et hücreleri gönderildi. Rus kozmonotlar bu et hücrelerini 3 boyutlu yazıcıda baskı işlemini yaparak biftek haline getirdi. 

Uzayda İnek Hücrelerinden Biftek Üretildi !

Hücreler Deney Tüpüne Konuldu

Aleph Farms isimli İsrailli şirket, ineklerden aldığı hücreleri ve etin besin değerini arttıran suyu bir deney tüpüne koyarak 25 Eylül tarihinde, Soyuz MS-15 uzay aracıyla Kazakistan’dan Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdi. İnek hücreleri Soyuz MS-15 uzay aracıyla Kazakistan’dan, Dünya’dan 410 km uzaklıkta bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderildi. 410 km’lik uzun yolculuğun ardından ISS’ye ulaşan et hücreleri Rus kozmonotlar tarafından, 3D Bioprinting Solutions isimli şirketin ürettiği manyetik 3 boyutlu yazıcıyla kas dokusuna dönüştürüldü.

Ay ve Marsta’ki İlk Kolonilere Protein

3D baskı ile üretilen bu eti Rus kozmonotlar yemedi ve et 3 Ekim’de Dünya’ya gönderildi. Dünya’da eti deneyenler 3D yazıcıyla üretilen bifteği beğendi, normal bifteklerden kıvam, ve tat olarak farkının bulunmadığını belirttiler. 

Uzmanlar 3 boyutlu yazıcılarla yapılan et üretiminin, özellikle tarıma elverişli olmayan bölgeler için bir çözüm olacağını belirtiyor. Şirket yetkilileri gelecekte uzaya yapılan yolculuklar ve Ay ile Mars’taki ilk kolonilere protein kaynağı sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Uzayda İnek Hücrelerinden Biftek Üretildi !
Temsili 🙂

Uluslararası Uzay İstasyonu Hakkında Kısa Bilgi

ISS yani International Space Station, ilk olarak 1998 yılında uzaya fırlatılan, Dünya’dan 410 km yükseklikte yer alan ve farklı ülkelerden astronotların birlikte yaşadığı bir uzay üssüdür. Bu devasa uzay istasyonun maliyeti 150 milyar dolardır. Toplam ağırlığı 460 ton olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun parçaları uzayda birleştirilmiştir. Dünya’nın yörüngesinde saatte 28 800 km hızla dönen ISS, 90 dakikada bir tam tur yapmaktadır. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan astronotlar 24 saatte 16 kez gün doğumuna 16 kez gün batımına şahit olurlar. ISS’deki astronotlar ve kozmonotlar genellikle hazır ve kuru gıdalar tüketirler. Bu nedenle 3D yazıcı ile üretilen biftek onlar için büyük önem taşıyor. 

Bunları Gördün mü ?