Uzayda Kaç Tane Yapay Uydu Var?

Dünya’nın yörüngesinde, geçmişten günümüze kadar insan yapımı olan yapay uydular, halen yer almaktadır. Bu yapay uyduların yarısından çoğunun yakıtı bitmiş ve görevini bitirmiş bir şekilde, çalışması durdurulmuştur. Uzay yarışları olarak bilinen yıllarda, ilk uyduyu Sovyetler Birliği kendi uzay üslerinden fırlatmışlardır. Ve ilk uydudan beri Dünya’nın yörüngesinde üç binden fazla uydunun olduğu biliniyor.

1957 yılının Ekim ayında Sovyetler Birliği, ilk insan üretimi olan Sputnik uzay aracını başarılı bir şekilde Dünya’nın yörüngesine sabitlemiştir. İnsan yapımı olarak adlandırılan bu araçların yanı sıra; Hubble Uzay Teleskopu, Uluslararası Uzay İstasyonu gibi devasa boyutlardaki uydularda halen görevlerini sorunsuz bir şekilde sürdürmektedir.

Türkiye’nin Kaç Tane Uydusu Vardır?

1966 yılında, Dünya’nın yörüngesinde sayılı ve gelişmiş ülkelerin kendi imalatları olan yapay uyduları yer alıyordu. Bu ülkelerden sonra bilim dallarında gelişme gösteren ülkeler arasına giren Türkiye, 1994 yılının Ağustos ayında ilk uydusunu fırlatmayı başardı. Türkiye’nin ilk uydusu olan Türksat 1B aslında 2. uydusu olarak bilinir. Çünkü Türksat 1B’den önce fırlatılan Türksat 1A uydusu, fırlatılışından yaklaşık 15 dakika sonra okyanusa düşmüştür.

Türksat 1A uydusundan sonra tekrar uydu imalatlarını başlatan Türkiye, başarılı bir şekilde Türksat 1B olarak adlandırılan uydusunu yörüngeye sabitlemeyi başarmıştır. Ardından birkaç gün sonra sinyal göndermeyi başaran uydu, binlerce fotoğraf çekip kumanda yönetimine sorunsuz bir şekilde iletmiştir.

Uydu2

Türkiye’nin ilk uydu fırlattığı tarihten günümüze kadar toplam 5 adet uydusu bulunmaktadır. 5 uydusundan birinin yakıtı bittiğinden, görevini yetkililer sonlandırmışlardır. Ve 4 uydusu halen görevini başarılı bir şekilde sürdürmektedir. Ayrıca bu uyduların görevleri; askeri ve devlet uyduları olarak bilinmektedir.

Uydusu Olan Ülkeler Hangileridir?

Sovyetler Birliği’nin başlatmış olduğu uzay serüveni, günümüze kadar halen devam etmektedir. Çünkü her ülkenin neredeyse yarı imalatı kendisine ait yapay uyduları vardır. Her ne kadar kendi imalatları da olsa, uydularını fırlatmak için başka ülkelerin uzay üslerini kullanmaktadırlar. Aşağıda vermiş olduğum listede, uydusu olan ülkeleri öğrenebilirsiniz.

UCS’nin analizlerine göre yapay uydu sahibi olan ülkeler;

ABD: 580

Çin: 185

Rusya: 135

İngiltere: 40

Japonya: 58

Hindistan: 30

Almanya: 28

Kanada: 25

Türkiye: 5

Not: Dünya’nın yörüngesine ilk uyduyu sabitleyen Sovyetler Birliği olup, ikinci ülke ise ABD’dir. Sovyetler Birliği, 4 Ekim 1957 yılında, ABD ise 1 Şubat 1958 yılında uyduları fırlatmışlardır.

Bunları Gördün mü ?