Uzayda Yaşam Var Mı?

Bilim ve Mühendislik

Uzayda Yaşam Var Mı?

Yıldız Nedir ? Özellikleri Neler ?

İnsanoğlunun merakı bilim adına çok önemli buluşlar ve başarılar gerçekleştirmiştir. Fakat bu başarıların yanında, henüz Dünya dışı bir canlıya rastlanılmamıştır. Yüzlerce hatta binlerce bilim adamı uzaya gönderdikleri yapay uydular ile herhangi bir bakteri, medeniyet tarzında yaşamsal fonksiyonlar aramak için uğraşlar vermektedir. Fakat şuana dek rastladıkları en büyük etken; gaz devlerinin yani Jüpiter, Satürn gibi gezegenlerin uydularında su bulmalarıdır.

Ayrıca uzayda süzülen ve Dünya’nın çekim kuvvetine kapılarak atmosfere giren gök taşlarını da Nasa gibi dev uzay şirketleri incelemektedir. İncelemelerinin en büyük sebeplerinden biri ise; gök cisminin yüzeyinde yaşamsal fonksiyonlara ait bir iz veya dokunuş kalıntılarını gözlemlemektir. Ama şuana kadar düşen meteor veya gök taşlarının kalıntılarında hiçbir ize rastlanılmamıştır. Ayrıca Nasa, halen doğal uydularda ve öteki sistemlerde mikro organizma olarak adlandırılan küçük maddelerin varlığını araştırmaktadır.

Yaşanılabilir Bölge Nedir?

1940’lı ve 2000’li yıllar arasında bilim insanlarının ‘’ yaşanılabilir bölge ’’ olarak adlandırdıkları bir Güneş sistemine benzer, yaşamsal fonksiyonlar içerdiği düşünülen Dünya benzeri yıldızlararası bir alan bulmuştur. Fakat bu alan; yaklaşık 13 ışık yılı uzaklıktadır. O yüzden bu gözlem araştırılamadan bitirilmiştir.

Ayrıca, Nasa’nın Kepler teleskopu, 2013 yılında Dünya’nın atmosferine benzer ve Dünya ile tıpa tıp aynı renkte bir gök cismine rastlamıştır. Ancak uzay teleskopu bu gezegenin bir Güneş benzeri yakıcı yıldız olduğunu gözlemlemiş olup, astronomlar tarafından başarısız gözlem olarak nitelendirilmiştir.

Uzayda Yaşam Var Mı?

Güneş Sistemin’de Başka Türde Canlılar Var Mı?

Dünya’da insanların en çok sormuş olduğu soru tabii budur. Çünkü Güneş sisteminde şuana kadar canlı hiçbir bakteriye veya yaşam içeren fonksiyona rastlanılmamıştır. Ancak doğal uyduların alt katmanında kurumuş okyanus olarak adlandırılan bazı kanıtlanmış bölgeler bulunmaktadır. Bu bölgelerde yaşamsal fonksiyon içeren bazı minerallerin olduğu kanısında bazı bilim insanları vardır. Bu minerallerde astronomlar tarafından mikroorganizmalar olarak adlandırılmaktadır.

Not: Nasa’nın araştırmalarına göre, Güneş Sistemi içerisinde hiçbir minerale, mikroorganizmaya rastlanılmamıştır.

Uzayda Yaşamı Araştırma Yöntemleri Nelerdir?

Dünya’da SETI olarak bilinen yani, Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması Kurumu, geliştirilmiş sinyaller ile Güneş sistemi dışındaki alanlara sürekli şifreli-şifresiz sinyaller göndermektedir. Şifreli ve şifresiz olarak göndermelerinin sebebi; eğer uzayın farklı alanlarında insanoğlundan başka medeniyetler varsa, bu şifreleri çözerek akıllı birer varlık olduklarını göstermeleridir. Bunu öğrenmek için ise; varlıkların tekrar Dünya’ya sinyal göndermeleri olacaktır.

Ancak bu sinyaller çok uzak bölgelerden tekrardan geleceği için ne zaman ve nasıl geleceği halen çözülememiştir. Ayrıca cevaplanarak gönderilen sinyallerin Dünya’ya ulaşması, uzun yıllar alabilir. Çünkü sinyaller, Nasa’nın deyimi ile ‘’ uzak geçmişten ’’ gelecektir.

Uzaylılar Gerçekten Var Mı?

İçerisinde yaşamımızı sürdürdüğümüz galaksinin veya evrenin, birçok medeniyete, uygarlığa ev sahipliği yaptığı düşünülüyor. Ya da; birçok bilim insanı tarafından öyle sanılıyor. Çünkü, sonu belli olmayan bir evrenin içerisinde süzülüyoruz. Ve en önemlisi; başka yaşamsal maddeler içeren varlıklardan bir haberiz. Eğer dünya dışı yaşam veya galaksi dışı yaşam varsa, ve diğer varlıklar hala bizimle iletişime geçemediyse, bir süre daha böyle yalnız bir şekilde yaşamımızı sürdürmeye hazırlıklı olmalıyız.

Not: Bazı bilim insanlarına, astronomlara göre; evrende yalnız değiliz ve uzaylılar olarak nitelendirilen canlılardan, zeka konusunda hayli bir ilerdeyiz.

Uzaylıların Olduğuna Dair 5 Önemli Kanıt

Uzaylıların var olduğuna inananlar, diğer varlıkların zekasını ve yaşamış olduğu çağı, insanların ortamından daha gelişmiş ve modern sanmaktadır. Nasa’nın tahminlerine ve kanıtlarına göre; Dünya dışı yaşamların da bizim seviyemizde olduğu öne sürülüyor. Fakat bu tahminler, kanıtlardan çok teori bazlı ele alınıyor. İşte, uzaylıların olduğuna dair 5 önemli ipucu şöyle;

– İnsanoğlunun yaşamış olduğu gezegen ve galaksi, diğer varlıkların yerleşkelerine göre oldukça uzak, evrenin bir köşesinde yer alıyor.

– Uzaylılar, Dünya’yı biz daha yaratılmamışken veya oluşmamışken ziyaret etmişler, olabilir.

– Uzaylılar, insanoğlunun varlığından ve Dünya’nın varlığından haberdarlar. Fakat, bizimle iletişime geçmek yerine, gözlemlemeyi tercih ediyorlar.

– Uzaylılar veya başka varlıklar, ilk çağlarını yaşamakta ve bizden kat be kat daha eski çağlarda bulunmaktadırlar.

– Uzaylılar, bir bakteri veya duygusuz, hissiz canlılar olabilirler. Kısacası, irade sahibi bir beyinleri olmayabilir.