Uzayın Sonu Var Mı?

Bilim ve Mühendislik

Uzayın Sonu Var Mı?

Samanyolu Galaksisi 4

Bilim adamları ve uzay gözlemcilerine göre; uzayın bir sonunun olmadığı düşünülüyor. Çünkü, evren sürekli genişlemekte ve içerisinde barındırdığı tüm gök cisimleri de, evrenle birlikte genişlemektedir. Ayrıca, uzayın yani evrenin sonsuz olmadığını dile getiren bazı bilim adamları da mevcuttur. Bu bilim adamlarının gerekli açıklaması ise; evrenin, uzayın sonuna gidilemediği ve uzayın sonunda bulunan iyonik maddelerin incelenmediğidir.

Uzayın Sonu Var Mı?

Uzayın Sonu İle İlgili Bazı Teoriler

– Nasa’nın, uyduları ve uzay teleskopları sayesinde elde ettiği veriler, evrenin genişlemesini savunmaktadır. Kısacası, Nasa bilim adamları göre; evrenin bir sonu yoktur.

– Alman bilim adamları ve gök bilimcilere göre; evren, sonsuz bir döngü içerisinde bulunmaktadır. Yani, bir döngü bittiğinde, diğer bir döngü içerisine girmekteyiz. Böylece, evren kendini yenilemekte ve gitgide sürekli büyümektedir.

– Evrenin sürekli ve hiç hız kaybetmeden genişlemesi, halen açıklanamamış, cevapları bulunamamıştır. Çünkü, genişlemek kavramı; uzay ve evren için sonsuzluk anlamı taşımaktadır.

– Sonsuzluk kavramına inanmayan ve savunmayan bilim adamları, sonsuzluğun; Büyük Patlama Teorisi’nden geldiğini düşünmektedir. Yani, evrenin nerede genişlediğini ve neyin içinde genişlediğini cevaplandırmaktadır. Fakat, günümüzde ne kadar araştırma yapılsa da, bu sorunun cevabı açıklanamamıştır.

– Bilinmeyen sonsuzluk, gök bilimcilerine göre; 3 boyutlu uzay kavramı taşımaktadır. Yani evren, bir solucan deliğine kapılmış gibi sürekli aynı döngü içerisinde süzülmektedir.