Uzaylılar Nerede?

Günümüzde uzay alanında yapılan çalışmalar ve gelişen teknolojiye rağmen hala herhangi bir şekilde uzaylı izine rastlamadık. Bunda ise pek çok etkili faktör ve bunların arasında en önemli sebeplerden bir tanesi de evrenin gerçekten çok büyük olması. 

Evrenimizde çok fazla milyarlarca gezegen, yıldız sistemi ve galaksi bulunuyor. Ortaya atılan analizlere göre bu gezegenler arasında canlı olma olasılığı çok fazla. Ancak buna rağmen herhangi bir şekilde canlıya rastlamıyoruz. Bu konu ile ilgili olarak ortaya atılan hipotezlere göz atalım ve uzaylıları neden hala bulamadığımızı ya da onların neden hala bizleri bulamadığı sorusuna cevap arayalım.

Sadece kendi evrenimizde değil içinde yer aldığımız Samanyolu Galaksisi’nde bile on binlerce uygarlık olması gerektiği durumu ortaya çıkıyor. Fakat henüz kendi yıldız sistemimizi bile tam anlamı ile keşfedemediğimizden dolayı bu uygarlıklar orada olsa bile onları göremiyoruz. Bu uygarlıklar bizden çok daha ileri seviyede teknolojiye de sahip olabilirler, çok daha ilkel bir teknolojiye de sahip olmuş olabilirler. Diyelim ki 50.000 ışık yılı uzaklıkta bizden teknoloji ve zeka olarak da çok daha gelişmiş bir medeniyet var. Bu medeniyetin bizleri bulamaması da oldukça doğal bir durum olabilir. 50.000 ışık yılı gerçekten çok uzak bir mesafe olduğundan dolayı bu medeniyet ışık hızına yaklaşık bir hızda hareket etseler dahi Dünya’ya ulaşmaları 50 bin yıl sürecek anlamına gelmektedir. Ayrıca o mesafeden Dünya’ya baktıklarında ise günümüzü değil geçmişi görüyor olacaklardı. Yani şu anki dönemi değil Dünya’nın 50 bin yıl önceki halini görüyorlar olacaklardı. 

Uzaylılar Nerede?

Konu ile ilgili pek çok hipotez bulunuyor. Bunlardan en basit olanları arasında ise bizden başka herhangi bir uygarlığın olmaması. Yani tüm gezegende gerçekten de eşsiz bir gezegendeyiz ve başka bir canlı hiçbir şekilde olmayabilir.

Diğer bir hipotez ise Dünya dışında bir canlı olabilir ancak bu canlılar akıllı bir yaşam formuna sahip değildir diyor. Akıllı bir yaşam formuna sahip olmadıkları için bizi bulamamaları da oldukça doğal bir durum.

Diyelim ki akıllı bir uygarlık var fakat teknolojik olarak Dünya’ya gelecek kadar gelişmiş olmayabilirler. 

Bir diğer hipoteze göre de zeki yaşam formlarının kendi kendilerini yok etmeye meyilli oldukları. Yani evrende pek çok zeki yaşam formu var ancak bir süre sonra bu canlılar kendilerini yok etme eğilimi gösteriyorlar bu yüzden de teknolojik olarak çok üst düzeye gelemeden yok olup gidiyorlar.

En korkunç hipotezlerden bir tanesi de çok zeki yaşam formlarının bir avcı rolünde olacağı. Yani zeka arttıkça bu yaşam formları kendi ihtiyaçları için kendilerinden daha az zeki olan canlıları öldürerek onların kaynaklarını kullanabilirler. Burada insanlık tarihine kısaca göz atmamız yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Son olarak da düşünülen hipotezlerden bir tanesi de Dünya’nın gerçekten de evrenin en ıssız ve ücra köşelerinden birinde yer alması. Öyle ücra bir köşedeyiz ki zeki bir yaşam formu varsa bile henüz bize denk gelmediler.

Bunları Gördün mü ?