Voltmetre ile Voltaj Ölçümü Nasıl Yapılır

Bilim ve Mühendislik

Voltmetre ile Voltaj Ölçümü Nasıl Yapılır

Voltmetre ile Voltaj Ölçümü Nasıl Yapılır

Ac ve dc devrelerinde, ac veya dc voltajını ölçmek için voltmetre denilen bir cihaz kullanılır. Gerilim, devrenin farklı noktaları arasında veya gerilim kaynağının kutuplarında mevcut olduğundan, voltmetre her zaman devrenin çalışılan bölümüne paralel veya gerilim kaynağının terminallerine paralel bağlanır. Elbette, voltmetreyi ve ardışık olarak devre kesilmesinde açabilirsiniz, ancak, daha sonra kaynağın gerilimi, devre açık olacağından ve voltmetrenin kendisinin çok büyük bir iç direncine sahip olacağından, devrenin bölümünde ölçülmeyecektir.

Voltmetreler, hem ayrı elektrikli ölçüm aletleri hem de multimetrenin fonksiyonlarından biri biçiminde bulunur. Modern bir voltmetrenin giriş devresinde, genellikle seri olarak elektronik bir ölçüm devresine bağlanmış bir megaohm sırasının nominal değeri olan bir direnç vardır. Ayrı bir ölçüm cihazı veya bir multimetrenin fonksiyonlarından biri olan bir voltmetre, çeşitli voltaj ölçüm aralıklarına sahiptir. Aralık, cihazın ön panelinde bulunan anahtar kullanılarak seçilir. Normalde, multimetrede aşağıdaki değerlerden birini seçebilirsiniz (aralık için maksimum değer): 200mV, 2000mV (2V), 20V, 200V, 600V, vb.

Kural olarak, multimetreler, doğrudan ve alternatif voltajı ölçme kabiliyetine sahiptir. Anahtar ölçeğinde voltaj tipi de seçilir. Akım ve voltajı ölçmek için multimetrelerin probları bağlamak için iki ayrı soketi vardır. Bunlar; voltajı ölçmek için bir soket ve akımı ölçmek için ikinci soketi olarak bilinir. Üçüncüsü, ölçülen, akım veya voltajdan bağımsız olarak yerinde kalan ortak bir teldir.

Voltmetre ile Voltaj Ölçümü Nasıl Yapılır

Voltmetre Nasıl Kullanılır?

Test uçlarını multimetre veya voltmetre üzerindeki ilgili jaklara bağlayın. Cihazı açın ve düğmeyi kullanarak voltaj tipini ve aralığını seçerek voltaj ölçüm moduna geçin. Aralık bilinmiyorsa, anahtar ölçeğinde mevcut en büyük değerle başlamalısınız.

Probları takın (dikkatli olun!) Cihaz, voltajın ölçüleceği devrede istenen noktalara bağlanmalıdır. Birkaç saniye sonra, cihaz ekranda ölçülen voltajın etkin değerini gösterecektir. Aralık 600V veya daha fazla ise, ölçülen voltaj, volt olarak gösterilecektir. Aralık örneğin; 2000mV veya 200mV ise (voltaj değerlerinin sırası, ancak prensipte ölçek üzerindeki değerler bunlardan farklı olabilir), o zaman ekran millivolt gösterecektir. Sabit bir voltaj ölçülürse, polaritesine ve probların doğru yerine bağlı olarak, önünde eksi işareti bulunan bir sayı ekranda görünebilir.

Bu, kırmızı probun pozitif direğe ve siyah – negatif kutup üzerine monte edilmek üzere tasarlandığından, incelenen devrede kurulu olan DC gerilim kaynağına göre tasarlandığından, kırmızı ve siyah probların birbiriyle değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Yüksek frekanslı voltajları veya ölçeğindeki maksimum voltajdan daha yüksek voltajları ölçmek için tasarlanmamış bir voltmetre (veya multimetre), bununla yüksek frekanslı veya daha yüksek voltaj ölçmeye çalışırsanız kolayca başarısız olur. Akım türü ve ölçülebilen izin verilen maksimum voltaj parametreleri daima cihazın belgelerinde belirtilir.