Voyager 1 Uzay Aracı Nedir?

Voyager 1, Nasa’nın üzerinde en çok çalıştığı ve donanım olarak üstün seviyede tuttuğu, en kapsamlı misyon görevidir. Voyager 1, Güneş Sistemi üzerine araştırma ve inceleme yapmak için fırlatılmıştır. Fakat Nasa, uydu görevindeyken planları değiştirerek, öteki uzay sistemlerine ve yıldızlararası alanlara göndermeyi hedeflemiştir. Planları değiştiren Nasa, uzay aracının rotasını değiştirerek, dış gezegen sistemlerine doğru keşiflere başlamıştır.

Güneş sistemi görevlerindeyken Jüpiter’in ve Satürn’ün fiziksel özelliklerini inceleyen uzay aracı, ana üsse binlerce fotoğraf ve bilgi ulaştırmıştır. Bunların yanı sıra, iki dev gezegenin atmosfer ve hava koşullarını da inceleyen uzay aracı, uydularının da birçok faktörlerini incelemiştir.

Voyager 1 Uzay Aracı Nedir?

Voyager 1’in Fiziksel Özellikleri

Voyager 1’in yapımı tamamen Nasa yetkililerince yapılmıştır. Günümüzde uzay araçlarında kullanılan, referans aletleri Voyager 1 uzay aracında bulunmaktadır ve üzerinde 11 adet bilimsel araç-gereç vardır. Bu araç-gereçleri sayesinde birçok cevapsız soruyu cevaplandırarak, astronomik alanda insanoğlunu bilgilendirmiştir. Voyager 1’in üzerinde bulunan en önemli aletler şöyledir; iletişim sistemi, güç ve son olarak bilgisayarlar.

İletişim Sistemi Nedir?

Voyager 1’de kullanılan iletişim ağı, eski tarihlerde yapılmasına rağmen oldukça iyi bir alıcı-vericiye sahiptir. Çünkü Nasa mühendisleri tarafından titiz ve teknolojik bir şekilde yapılmıştır. Uydunun üzerine geçirilen anten sayesinde haberleşme sağlayan Nasa, uydunun içerisinde bulunan derin uzay ağı adlı mekaniği öteki sistemdeki gezegenler için kullanmaktadır. Ayrıca Nasa’nın, uzay aracı ile hiçbir zaman bağlantısı kesilmemiştir.

Güç Nedir?

Voyager 1, RTG adı verilen izotop motoru kullanmaktadır. Bu motor, Nasa mühendisleri tarafından Voyager 1’e özgü bir şekilde imal edilmiştir. 470 W elektrik gücü ile çalışan motor, anten vericileri sayesinde kendini sürekli yenilemekte ve şarj etmektedir. Motor üzerinde kalan hararet, izotop gücü sayesinde yakıta dönüştürülmektedir. Uzay aracının şuan ki yakıt durumu yaklaşık 6-7 yıl yetecek durumdadır.

Bilgisayarlar Nedir?

Diğer uzay araçlarından farklı olan Voyager 1, tamamen elektrik akımı üzerine kurulu bir uzay aracıdır. Her şeyi izotop motoruna bağlı olmakla beraber, tüm bilgisayar ekipmanları motorun ısı mekanizması sayesinde çalışmaktadır. Ayrıca bilgisayarları sayesinde, Nasa’ya sürekli sinyal göndermekte ve uzay aracının yönetimi buradan yapılmaktadır.

Not: Voyager 1 üzerinde bulunan anten, sürekli olarak Dünya’ya bakmaktadır. Bunun nedeni; iletişim sinyallerinin daha hızlı ulaşması içindir.

Voyager 1 ve Popüler Kültür

Voyager 1, tüm insanlık için ayrı bir umut ve ışık kaynağıdır. Çünkü insan yapımı ve ilk defa yıldızlararası boşluğa giren bir yapay uzay aracıdır. Ayrıca birçok ülkede Voyager kutlama günleri yapılır ve uzay aracının maketleri yaklaşık 13 ülkede, astronomi ve bilim müzelerinde sergilenmektedir.

Voyager 1 üzerinde bulunan akıllı bilgisayarlarda, altın renginde bir plak bulunmaktadır. Bu plakta, birçok ülkenin dili ve kültürel farklılıkları yer almaktadır. Plak, Voyager 1 uzay aracından sürekli olarak sinyal göndermektedir ve Da Vinci’nin çizmiş olduğu insan figürleri yer almaktadır. Bu plakın asıl nedeni; olası uzaylı karşılaşmasında diğer canlıları bilgilendirmektir.

Bunları Gördün mü ?