Whirlpool Galaksisi Nedir?

Bilim ve Mühendislik

Whirlpool Galaksisi Nedir?

Whirlpool Galaksisi Nedir?

Whirlpool Galaksisi, Türkçe’ye çevrilmiş hali olan; Girdap Galaksisi olarak bilinmektedir. Galaksi, gök bilimciler tarafından kabul edilen ilk spiral galaksiler arasında birinci sırada gelmektedir. Ayrıca çevresinde bulunan diğer sarmal galaksiler ile etkileşimde olup, bazı gökadalar ile de etkileşimi bulunmaktadır. Whirlpool Galaksisi, 1845 senesinde ünlü bilim adamı Lord Rosse tarafından bulunmuştur. Girdap Galaksisi’nin bulunuşundan sonra, günümüzdeki bilim adamları galaksiye sınıflandırılmak üzere astronomik isimler vermişlerdir. Bu isimler, M51a ve NGC 5194 olarak bilinmektedir.

Whirlpool Galaksisi, amatör ve profesyonel gözlemciler tarafından en ünlü galaksi unvanını da taşımaktadır. Çünkü, rahat gözlenebilen gök cisimleri arasında yer almaktadır. Hatta iyi bir dürbün veya teleskop ile sarmal kollarını net bir şekilde görebilir, etkileşim yaşadığı gökadaları gözlemleyebilirsiniz.

Whirlpool Galaksisi’nin Özellikleri Nelerdir?

Galaksinin görünür parlaklığı normal düzeyinden fazla olduğu için, bazı bilim adamlarına göre iyonik bulutumsu gazların çekirdekte etkileşim yaşadığı tahmin edilmektedir. Bu etkileşimin en büyük sebeplerinden birisi, Whirlpool Galaksisi’nin hemen yanında bulunan gökadanın çekimsel ivme kuvvetidir. Gökadanın, çekimsel kuvveti çekirdeği harekete geçirmekte ve iyonik maddeleri zıt yönlü kutuplaştırmaktadır. Bu olayın aynısı gökadanın çekirdeğinde de meydana gelmekte olup, içerisinde bulundurduğu yıldızlarda da meydana gelmektedir.

Whirlpool Galaksisi Nedir?

Whirlpool Galaksisi, şekli nedeniyle girdap olarak anılmıştır. Ancak her geçen gün şeklinde birtakım değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişiklikler, çekirdeğinde bulunan kara delik ile aynı orantıda ilerlemekte ve kara delik ile etkileşim yaşamaktadır. Astronomlar tarafından açıklanan bilgiyle göre: İlk defa bir galaksi, çekirdeğinde bulundurduğu kara delik ile etkileşim yaşıyor. Bunun sebebi, çevrelerinde bulunan gökadalar ve gök cisimlerinden kaynaklı olabilir, ifadelerini kullanmışlardır.   

Whirlpool Galaksisi Hakkındaki Gerçekler Nelerdir?

– Galaksinin ilk buluşu, 1773 senesinde yapılmıştır. Fakat galaksi bulduğuna şüphe eden Charles Messier, buluşunu dile getirmemiştir.

– Galaksinin ilk spiral oluşunu, 1845 senesinde ünlü astronom William Parsons belirlemiştir. Bu belirlemenin ardından, bilim adamları resmi olarak galaksiyi nitelendirmişlerdir.

– Yaklaşık 2 milyar yıl önce etkileşime giren Whirlpool Galaksisi, küçük galaksiler ile sürekli çarpıştığından yörüngesi ve periyodu değişmektedir.

– Whirlpool Galaksisi’nin çekirdeğinde bulunan kara delik, evrende bilinen en etkili kara deliklere eşdeğer olarak gözlemlenmiştir.

– Galaksinin toz halkaları, gözlemlenebilen toz bulutları yani gazlardan oluşmaktadır. Galaksi, yaklaşık 2.-3. kadirde yer almaktadır.