in

William Thomson Lord Kelvin

Lord kelvin diye tanıdığımız, ünlü fizikçinin tam adı, William Thomson Lord Kelvin’dir. Lord kelvin aslen İrlandalıdır. Lord kelvin, 26 Haziran 1824 yılında İrlanda’da dünyaya gelmiştir. Annesinin adı, Margaret Gardner babasının adı ise, James Thomson’dur. Kelvin henüz 6 yaşında iken annesinin ölümüne şahit olmuştur. Bu nedenle kendisinin gelişimini babası sağlamıştır. Babası ise oldukça başarılı bir matematikçidir. 1832 senesinde İskoçya’ya taşındılar. 

Lord Kelvin, geldiği İskoçya’da babasının çalışmaya başladığı üniversitede eğitim görmeye başladı. Kendisinin eğitimi ile babası sadece ilgilendi. Dört kardeş olan ailede diğer çocukların eğitimlerini ise ablaları vermiştir. Oldukça zeki olan kelvin, babasının vermiş olduğu eğitim ile birlikte oldukça büyük işlere imza atmıştır. Lord Kelvin günümüzde dahi adını söz ettiren icadı ise, sıcaklık ölçen gösterge çizelgesi yapmış ve geliştirmiş olmasıdır. 

Lord Kelvinin Eğitimi

Lord Kelvin, 1832 yılında taşınmış oldukları İskoçya’da bulunan Glasgow Üniversitesinde eğitim görmeye başladı. Üstelik babası da bu üniversitede çalışmaktaydı. Oldukça zeki ve çalışkan olan Kelvin, burada sıcaklık, ısı ile ilgili birçok bilimsel yazılar yazdı. Glowgow Üniversitesinde görmüş olduğu eğitime, başka bir üniversiteye geçiş yaparak devam etti. 

Geçiş yapmış olduğu üniversite, Cambridge Üniversitesidir. Ve buradan üstün bir başarı sergileyerek, 1845 senesinde mezun oldu. Üniversite boyunca oldukça başarılı bir öğrenci olan ve üniversiteden birinci olarak mezun olduğu için Smith Bilim ödülüne layık görüldü. Üniversiteyi başarılı bir şekilde bitirdikten sonra Paris’e taşındı. Paris’te bulunan Henry Victor laboratuvarı, Lord Kelvin için yeni araştırma noktası olmuştur. Burada birçok araştırma ve deneyli çalışmalar yapmıştır. Derslerindeki üstün başarı ve çalışmalarına olan düşkünlüğü nedeniyle oldukça aranan bir isim olmuştur.

 Kendisi tekrardan daha önce eğitim görmüş olduğu Glasgow Üniversitesine gitmiştir. Bu üniversitede fizik eğitmeni ve profesörü olarak çalışan Kelvin, tam olarak burada 53 sene görev yapmıştır. Lord Kelvin, çalışmalarında en çok ağrılık verdiği konular ısı ile elektriksel olaylardır. 1855 senesinde, telgraf telleri ile ilgili bazı donanımlar ortaya koymuştur. 1858 senesinde ise, telgraf düzeneklerinin kurulmasında oldukça yardımcı olmuştur. Bu gibi icatları ve çözümleri ile dünyaca ünlü hale gelmiştir. 

, William Thomson Lord Kelvin, BilgData

Lord Kelvinin Ölümü 

Kelvin, oldukça başarılı işlere imza attıktan sonra, 1904 senesinde 53 yıl görev yapmış olduğu üniversiteye başkan olarak atanmıştır. Lord kelvin, kendi icat etmiş olduğu 70 tane icadı vardır. Kelvin, bu kadar başarılı akademik hayatının dışında, özel hayatında bazı noktalarda zorluk çekmiştir. Lord kelvin, iki kere dünya evine girmiştir. Fakat hiçbir evliliğinde evlat sahibi olmamıştır. Dünya’ya adını duyuran Lord Kelvin, bu unvanı, İskoçya’da bir şehirde açmış olduğu Kelvin baronluğu isimli şirketinden sonra almıştır. Kelvin, 83 yaşında rahatsızlanarak hayata veda etmiştir. Hayata gözlerini yumduğunda, İngiltere’de bulunmaktaydı ve tarihi ise, 17 Aralık 1907 senesidir. 

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir