Başlangıcını Amerika’nın yaptığı birçok ülke de nesillere isimlendirmeler yapılmaktadır. Bu isimlendirmeler X,Y,Z olarak belirtilmektedir. Bir matematik denklemindeki bilinmeyenlere verilen isimler gibi nesillere de bu harflerle tanımlama yapılmıştır. Toplum yapısını daha yakından anlayabilmek için yapılan bu isimlendirme de nesiller doğum tarihlerine göre ayrılmışlardır. Ve sosyoloji gibi toplum yapısını inceleyen bilim dalları çeşitli veri toplama yöntemleri ile bu nesillerin özelliklerini ortaya çıkarmışlardır. Bu kuşaklar zaman zaman kendi aralarında çatışma yaşasalar da aslında birbirlerinden farklı özelliklere sahip toplumun genç kesimini oluşturan yapıdadırlar. Bunlar ülkeler için iş gücünü oluşturan öğelerdir. Zaten nesillerin daha yakından tanınmak istenmesinin sebebi de budur. Eğer bir ülke yönetimi nesli daha iyi tanır ise onları yönlendirmesi ve onlardan yararlanması daha kolay olacaktır. Biz bu yazımızda Y kuşağının özelliklerini incelemiş olacağız.

Y Kuşağı Özellikleri;

            Y kuşağı nesli, 1981 ve 2000 arasında doğan yani; 38 ile 19 yaş aralığında olan gençleri kapsamaktadır. Bu nesil daha çok şımartılmış nesil olarak tanımlanabiliyor. X kuşağından bir küçük olan bu nesilim yaşadıkları zorlukları yaşamamış aksine rahat bir ortamda çocukluk dönemi yaşamışlardır. Bu yüzden sabır konusunda pek yetenekli olmamaktadırlar. Her şeyi hemen elde etmeyi istediklerinden bazen gerçek olmayan isteklere sahip olabilmektedirler. Örneğin iş hayatında kendilerine belirledikleri hedef ya olmayacak mantık dışı bir şeydir. Ya da bu hedefi bekleyecek sabırları yoktur. Ayrıca çok fazla iş değiştirmektedirler. Bunun sebebi yine ileriye dönük düşünmeden sabretmeden iş değiştirmeye karar vermelerinden kaynaklanmaktadır. Y kuşağı genel mana da ‘benci ‘ kuşak olarak adlandırılmaktadır. İş hayatında ve diğer ortamlarda kendilerini daha çok önemsemektedirler. Bu yüzden çevreleri ile sorun yaşayabilmektedirler. Oldukça hayalperest oldukları gözlenmiştir.  Bu kuşak ‘internet kuşağı’ olarak da tanımlanmaktadır. Bu kuşak genel olarak hayatlarından memnun olmayan nesil olarak diye bilinir. Nesil hakkında bu kadar olumsuz bilgiye rağmen iyi bilgiler de vardır. Örneğin bu kuşak daha saygılı bir kuşaktır. Kendinden farklı olanlara hoşgörülü ve yargılayıcı olmadan yaklaşabilmektedirler. Günlük hayata dair yaptıkları her şey takdir edildiğinde onlar tarafından alışkanlık haline gelebilmektedir. Ayrıca bu nesil internet ile ilk tanışanlardan olduğu için daha çok iletişim halinde olan bir nesildir. Y nesli bu yüzden kendine güvenen ve neşeli karakterlere sahip bireylerden oluşmaktadır.

, Y Kuşağı Hakkında, BilgData

Y Kuşağının Diğer Nesiller İle Çatışmasının Sebebi Nedir?

Y kuşağı daha tembel bir nesil olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca her konuda nazlı ve benci olduklarından diğer kuşaklar ile çatışma halinde olabilmektedirler. Özellikle iş hayatında bir X kuşağı ile çalışmaları çok daha zor olabilmektedir. X kuşağından gelen tavsiyeleri kulak arkası etmeleri ve onlara karşı umursamaz olmaları bu iki kuşak arasında çatışmaya neden olmaktadır. Ayrıca bu nesil internet gelişmeleri yüzünden gösterişe meraklı bir nesil olduğundan mutsuzluklarını kendinden önceki nesille kabul ettirememektedirler.


Mert Deveçeker

Teknoloji Sever. Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir. Makine Mühendisi.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh