Yapay Zeka ve 5 Olası Tehlikesi

Bilim ve Mühendislik

Yapay Zeka ve 5 Olası Tehlikesi

Yapay Zeka ve 5 Olası Tehlikesi

Yapay zeka hakkında, birçok ülkeden ve birçok kıtadan anketler yapılıyor. Bu anketler, genellikle; yapay zekaların tehlike arz edebilecekleri ve insanlara sorun yaratacakları gibi sorular oluyor. Malum, sürekli gelişen ve çığ gibi büyüyen teknoloji, son gündemde yapay zekaların artması ve yeni kodlamaların çıkması ile sarsıldı. Böylece, insanların aklında yapay zekaların insanlık için daha doğrusu insan ırkı için tehlike arz ettiği ve insanların sonunu getirebileceği ön görülüyor.

Yapay Zekaların Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yapay zekaların faydaları ve zararları, aslında eşit bir şekilde dağılmış ve birçok bilim insanına göre; kodlamaların tehlikeli olabileceği düşünülüyor. Yani, yapay zekaya sahip bir robot, kodlamaların dışında hiçbir şey öğrenemez ve kodlamaların yönlendirmesiyle düşüncesel olarak hareket etmeye başlar. Eğer yanlış bir kod uygulanacak olursa, yapay zekaya sahip bir robot, o zaman tehlikeli olacak ve böylece insanlığa savaş dahi açabilecek.

Not: Bilim insanlarına göre; yapay zeka gibi üstün bir teknoloji, kötü amaçlar uğruna kullanılacak olursa, 3. Dünya Savaşı başlayacak ve bu savaş, robotlara sahip ülkeler arasında olacaktır.

Yapay Zekaya Sahip Robotlar

Yapay zeka, yapay düşünce boyutu ve fikir üretebilecek yeni bir beyin anlamına gelmektedir. Yani, bir robota kodlama yolu ile yaptıracağınız herhangi bir işin bilgisayar kodlamasını girerseniz, o koddan çıkmayacak ve sadece o iş ile uğraşacaktır. Böylece, robotları tehlikeli olarak görmek değil, zor veya insan gücü ile yapılmayacak işleri yapabilirken görmek gerekir.

Yapay Zeka ve 5 Olası Tehlikesi

Robotlar ve İnsan Hakları

Robotlar, eğer insanları yok etmeyi veya Dünyayı işgal etmeyi düşünürlerse, yaparlarsa, bilim-kurgu filmlerinde görmüş olduğumuz gibi insanlığın sonu gelecek ve böylece teknoloji çağı nirvanaya çıkacaktır. Yani, insan ırkı son bulacak, Dünya robotların(yapay zekaların) egemenliği altına girecektir. Unutmadan belirtmek istiyorum; yapay zekaya sahip elektronik robotlar, kendi kendini geliştirebilmekte ve saniyede 100 kelimeyi hafızalarına kayıt edebilmektedirler.

Katil Yapay Zekalar

Tam olarak katil kelimesi olarak yazmasam da, insanların yazmış olduğu kodlar dışına çıkan ve kendini geliştirdikçe insanları küçük gören robotlar olarak nitelendirebilirim. Çünkü bu robotlar, yukarıdaki maddede bahsetmiş olduğum gibi; kendini her dakika %20 geliştirebilen bir mekanizmaya sahip. Eğer ilerleyen teknoloji ile bu yüzdelik kısım artarsa, insanları kendi aralarında savaşa sürükleyebilir.

Robot Makineler

Robot makineler, genellikle; fabrika gibi büyük iş ortamlarında kullanılmakta ve ağır işleri yapmaktadırlar. Eğer bu robotlar, daha gelişmiş olurlarsa, insanların şuan ki işlerini alabilecekler ve daha az maliyetlerle çalıştırılabilecekler. İnsanların çalışmaması ve iş oranlarının düşmesi, Dünyada ekonomik krize yol açarak işsizliği %70 civarında tetikleyecektir.

İnsanlık ve Yapay Zeka Savaşları

İnsanlar, robotları ileri düzey geliştirirlerse, yapay zekalar gitgide güçlenecek ve geçmişten günümüze kadar olan tüm savaşlardan daha fazla şiddetli bir savaş kaosu çıkacaktır. Bu kaos, Dünya’nın görmediği derecede ağır ve insanlığın sonunu getirebilecek bir düzeyde olacaktır. Bu teori, yeni yapay zeka üzerine çalışan bilim insanları tarafından atılmıştır.