Bildiğiniz üzere 2020’ye girerken yeni bir virüs türü ile karşılaştık. Aslında var olan bir virüsün evrim geçirmesi ile ortaya çıkan Coronavirus, kuluçka süresinden dolayı ve Çin’in yeni yıl kutlamaları ile beraber geç fark edilmesi ile hızlıca bazı ülkelere yayıldı. Fakat kısa sürede kontrol altına alınan 2019-nCoV kod adlı Coronavirus için güncel bilgileri incelediğimizde 20.000‘in üzerinde bu virüse rastlandığı, 427 ölüm olduğu ve 667 kişinin iyileştiği görülmektedir. Vakaların en fazla görüldüğü 5 ülke Çin, Japonya, Tayland, Hong Kong ve Güney Kore’dir. En fazla ölümün ve iyileştirilen hastanın olduğu yer ise Çin’dir. Fakat bilgiler sürekli güncellenmektedir. Bundan dolayı gelecekte bu bilgilerin sayıları değişecektir. Peki coronavirus nedir? Nasıl yayıldı? Nasıl gelişti?

Coronavirus, geçmişten beri var olan bir virüstür. Corona adını almasının sebebi güneşin korona tabakasına benzemesidir. Bugüne kadar tespit edilen en büyük RNA genomuna sahiptir. 125 nanometre büyüklüğe sahip virüsün ilginç bir görünümü bulunmaktadır. Yuvarlak bir şekle sahip virüsün dış katmanında virüse bağlı birçok şekil bulunmaktadır. Şu anda herhangi bir aşıya sahip değildir.

Coronavirus, aslına bakarsanız 1960’lardan keşfedilmiştir. O zamanlar hayvanlarda görülen bu virüsün zamanla evrim geçirerek farklı halleri bulunmuştur. Geçtiğimiz yıllarda da birçok insanı etkileyen coronavirus, evrimleşmiş haliyle tekrar karşımıza çıkmaktadır. Yeni coronavirus türü ile insanlarda yorgunluk, kuru öksürük, nefes darlığı, üst solunum yolları enfeksiyonu ve zatürre benzeri belirtiler meydana gelmektedir.

Kategoriler: BilimYaşam

Mert Deveçeker

Teknoloji Sever. Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir. Makine Mühendisi.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh