Yeni Ufuklar Uzay Aracı Nedir?

Yeni Ufuklar Uzay Aracı, diğer adı ile New Horizons olarak da bilinmektedir. Bu araç Nasa mühendisleri ve sayılı astronomik üniversitelerdeki bilim adamları tarafından, Plüton cüce gezegenine özgü bir şekilde yapılmıştır. Yeni Ufuklar, sadece Plüton’u ziyaret etmek için değil, Kuiper Kuşağı’nda bulunan diğer gök cisimlerini araştırmak içinde uzaya gönderilmiştir.

Ayrıca, Yeni Ufuklar uzay aracından önce yapılan Pluto Kuiper Express uzay aracı, Nasa yetkilileri tarafından 2000 yılında iptal edilmiştir. Görevin iptali Nasa yetkilileri tarafından, finansman kaynakları olarak belirtilmiştir. Bu iptal edilen görevin ardından, Yeni Ufuklar Misyonu başlamış olup, başarılı bir şekilde görevini sürdürmektedir. Ayrıca Yeni Ufuklar uzay aracı, öteki sistem olarak adlandırılan Kuiper Kuşağı’na gönderilen sayılı insansız uzay araçlarının arasında en maliyetli olanıdır.

Bu uzay aracı tam 650 milyon dolara imal edilmiştir ve misyon gereği üzerine son teknoloji kamera sistemleri ve iletişim sistemleri ilave edilmiştir. Uzay aracında çift kamera bulunmaktadır ve bu çift kamera; kızılötesi ve normal kamera olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan en önemlisi, uzay aracının yüzeysel kısmı tamamı ile Güneş solarlarından yapılmıştır. Bunun sebebi ise; uzay aracının Güneş ışınlarından faydalanıp, daha hızlı hareket etmesi ve sürekli kendini şarj etmesidir.

Yeni Ufuklar Uzay Aracı Nedir?

Yeni Ufuklar Misyonu Hakkındaki Gerçekler

– Yeni Ufuklar misyonunun tam hedefine ulaşması için uzay aracının, 300 kilometrelik dairesel yörünge periyodunu izlemesi gerekmektedir. Bu yörüngeden çıktığı anda tam hızını kaybederek, uzay boşluğuna doğru süzülme ihtimali vardır.

– Uzay aracı, Nasa uzmanları tarafından daha hızlı yol alabilmesi için, Jüpiter’in doğal çekim gücüne doğru manevra yaparak uzay aracını tam 4 kilometre hızlandırmışlardır. Bu hızlandırma Jüpiter’in yerçekimi olarak adlandırılan kütlesel kuvveti ile yapılmıştır.

– Yeni Ufuklar misyonu, 2006 yılında Nasa tarafından başlatılmıştır. 2006 yılında ise Plüton gezegenlik kategorisinden çıkartılmamış olup, misyonun ana temel maddesi; Plüton gezegenini incelemekti. Ancak Uluslararası Uzay Birliği tarafından gezegen kategorisinden çıkartılan Plüton, ikinci maddede kalarak, Kuiper Kuşağı birinci sıraya geçmiştir.

– Misyonun başlatılma yılından itibaren en başarılı olduğu tarih, 14 Temmuz 2016’dır. Çünkü bu tarihte, uzay aracı Plüton’a 9.650 kilometre yakın olacaktır.

– Bu misyon içerisinde bulunan ve insan yapımı olarak Yeni Ufuklar uzay aracı gibi en uzağa giden uzay araçları; Voyager ve Pioneer uzay araçları olmuştur.

Yeni Ufuklar Uzay Aracı Hakkındaki Bilgiler

– Uzay aracı Plüton görevini bitirdikten hemen sonra, Dünya ve Güneş arasındaki en uzak rekoru kırarak uzay tarihine geçecektir. Bu oran; 4.76 kilometre olarak hesaplanmıştır.

–  Uzay aracı içerisinde ve dışarısında tam 7 bilimsel araç-gereç bulunmaktadır.

– Uzay aracı, Plüton ve Kuiper Kuşağı’ndan kumanda yönetimine binlerce kızılötesi ve normal fotoğraf göndermiştir.

– Uzay aracının yüzeyinde bulunan Güneş solarları güç tüketimine yarayış sağlamadığı için, uzay aracının gerçek motoru çalıştırılıp, radyoizotop jeneratörü tarafından enerjisi sağlanmaktadır.

Not: Uzay aracının üzerinde ki araç ve gereçlerin çalışıp çalışılmadığı anlaşılmadığı için, araç kış uykusuna yatırılmıştır. Şuan araca hiçbir şekilde enerji verilmemektedir.

Bunları Gördün mü ?