Yıldızların Kara Deliklere Çökmesi ve Yarattığı Etkiler

Altın, Platin ve Uranyum gibi ağır elementler collapsars’ta oluşabilir. hızla dönen, dış katmanları nadir bir süpernova tipinde patladıkça kara deliklere çöken devasa yıldızlardır. Bilim adamları, yeni kara deliğin etrafında dönen bir malzeme diski, astronomik simya için gerekli koşulları yaratabilir, bilim adamları doğada 8 Mayıs’ı çevrimiçi olarak bildirirler.

Çalışmanın yazarlarından Columbia Üniversitesi’nden Astrofizikçi Brian Metzger,” bu aşırı ortamlardaki kara delikler telaşlı yiyicilerdir ” diyor. Bir seferde sadece çok fazla maddeyi yutabilirler ve yutmadıkları şey nötronlar açısından zengin bir rüzgârda patlar-sadece ağır elementlerin yaratılması için doğru koşullar, bilgisayar simülasyonları ortaya çıkar.

Gökbilimciler, evrendeki en ağır unsurların kökenleri üzerinde uzun zamandır şaşkın. Yıldızların içinde karbon, oksijen ve demir formu gibi daha hafif elementler, süpernovalar adı verilen yıldız patlamalarında kusmadan önce. Ancak periyodik tablodan daha aşağı elemanlar oluşturmak için, nötronlarla yoğun bir şekilde paketlenmiş aşırı bir ortam gereklidir. Atom çekirdekleri hızla nötronları emer ve yeni elementler oluşturmak için radyoaktif bozulmaya uğradığı r-süreci olarak bilinen bir reaksiyon zinciri oluşabilir.

Yıldızların Kara Deliklere Çökmesi ve Yarattığı Etkiler

Bilim adamları, nötron yıldızları olarak bilinen iki ölü yıldızın çarpıştığında, r-sürecinin birleşmenin yarattığı materyalde oluşabileceğinden şüphelenmişti. Çekimsel dalgalar ve ışık olarak bilinen uzay-zaman dalgalanmalar üretilen iki nötron yıldızının çarpışması görünce astronomlar son zamanlarda bu fikir için dava imzalandı.

Nötron yıldızı açıklamasının eksiklikleri var. Bu yoğun ölü yıldızlar birleşmek için uzun zaman alabilir. Fakat evrenin tarihinin başlarında oluşan eski yıldızlarda ağır elementler bulunmuştur. Bir nötron yıldız birleşmesinin, elementlerin bu erken yıldızlardaki varlığını açıklamak için yeterince hızlı olup olmadığı belli değil.

Ancak Collapsars, yıldızlar oluşmaya başladıktan kısa bir süre sonra ortaya çıkabilir. Ve fenomen, ağır elementlerin üretken bir üreticisi olabilir. Metzger, tek bir collapsar, nötron yıldız birleşmesi kadar 30 kat daha fazla r-proses malzemesi üretebilir ve Dünya’nın altın kütlesinin birkaç yüz katını üretebilir diyor. Araştırmacılar, collapsars’ın evrendeki r-süreç unsurlarının yüzde 80’inden sorumlu olabileceğini ve nötron yıldız birleşmelerinin geri kalanını oluşturduğunu bildiriyorlar.

Çalışma, retikulum II adlı bir cüce galaksinin, evrenin tarihinde, r-süreç unsurlarını yıldızlarında bırakan bir felaketle karşılaştığını 2016 keşfine yeni bir ışık tutuyor. Bilim adamları, eski bir nötron yıldızı birleşmesinin galaksiyi bu unsurlarla tohumladığını öne sürmüştü. Şimdi, bir collapsar başka bir aday.

Yıldızların Kara Deliklere Çökmesi ve Yarattığı Etkiler
2019 yılında çekilen Kara Delik fotoğrafı.

2016 çalışmasının yazarlarından MIT astrofizikçi Anna Frebel,” çok heyecan verici ” diyor.  Nötron yıldız birleşmeleri nadirdir, bu yüzden ” piyangoyu kazanmayı teklif ettiğimiz gibi biraz hissettim.“Ama collapsars yaklaşık 10 kat daha nadirdir, bu yüzden eğer açıklama ise, ” piyangoyu iki kez kazandığımızı hissediyor.” Ancak, çöküntülerin yeterince sık meydana gelip gelmediği ya da evrende görülen ağır elementlerin bolluğunu açıklamak için doğru miktarda malzeme üretip üretmediği hala net değildir. Pasadena, Calif’teki Carnegie Gözlemevlerinden astrofizikçi Alexander Ji,” sanırım jüri hala dışarıda ” diyor., retikulum II’de 2016 makalesini kim yazdı.” Şimdi, farkı nasıl söyleyebileceğinizi gerçekten heyecanla düşünüyoruz ” — collapsars veya nötron yıldızlarının retikulum II gibi galaksileri daha iyi açıklayıp açıklamadığını Ji söylüyor. Collapsars tarafından üretilen süper novaların sonrasında gelecek gözlemler de rollerini aşağı çivi yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir >  Amatör Teleskop Yapımı 1. Bölüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh