in ,

Z Kuşağı Hakkında

     Amerika’da başlayan nesilleri X,Y ve Z kuşağı isimlendirme bütün dünya ülkelerinde yaygınlaşmıştır. Bu sayede nesilleri daha yakından tanımak ve bu bilgiler eşliğinde hareket etmek kolaylaşmaktadır. Nesillerin özelliklerini bilmek aynı zamanda ülkenin potansiyel güvenlik gücünü, iş gücünü bilmekle eşittir. Bu yazımızda bu üç kuşaktan en küçükleri Z kuşağı hakkında yazacağız. Bu kuşak doğum itibariyle hepsinden en küçük olanı ve aynı zamanda diğer kuşaklara en yabancılaşan kuşaktır. Çünkü diğer iki kuşağın yaşadığı dönemlerden genel itibari ile bilgi sahibi değillerdir. 

Z Kuşağı Özellikleri

       Z kuşağı, 2001 yılında ve daha sonrasında doğmuş olanları kapsamaktadır. Yani bu kuşak 18 yaşından küçüklerdir. İnternetin en gelişmiş olduğu dönemde doğmuş oldukları ve internet ile diğer iki kuşağa göre en çabuk tanışan kuşaktır. Bu yüzden neredeyse bütün sosyal hayatları internet üzerine kurulmuştur. Bu kuşaktaki çocuklara ‘ Dijital Çocuklar ‘denilebilmektedir. Bu nesil çocukları 7 yaşından itibaren özellikle sosyal medyada varlık göstermeye başlamaktadırlar. Bu yüzden de sosyal medya ve diğer teknoloji ile gelen bütün yenilikler hakkında detaylı bilgiye ve beceriye sahip olmaktadırlar. Yeni gelen her şeyi takip ettikleri ve uyguladıkları gözlenmektedir. Yaşları itibari ile iş hayatının dışındadırlar ve okul hayatı üzerine bir sosyal hayat inşa etmişlerdir. İş hayatına yeni yeni başlayanları ise çarçabuk sıkılmakta ve varlık göstermelerinin pek mümkün olmadığı düşünülmektedir. Kendi haklarını savunma noktasında diğer kuşaklardan daha becerikli oldukları yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. İstedikleri her bilgiye ve olanağa kolayca ulaşabilmelerinden dolayı iş hayatında daha sonraki yıllarda başarılı olacakları konusunda öngörüde bulunabilir.  

, Z Kuşağı Hakkında, BilgData

     Z kuşağı çocukları sosyal medya fenomenleri ne yaparsa onu yapmaya gayret eden bir nesildir. Günlük hayatlarını, giyim şekillerini bu fenomenlere göre düzenlemektedirler. Günün çoğu saatini vlog tarzı çekilmiş videoları izlemekle ve ya çekmekle geçirdiklerinden diğer nesiller gibi dışarıda oyun oynama ve ya vakit geçirme gibi bir sosyal hayata sahip değillerdir.  Zaten onlara dijital çocuk denmesinin en başlıca sebeplerinden biri de budur. Sosyalleşmeleri bile sosyal medya üzerinden ve ya online oyunlar üzerinden gerçekleşmektedir. Bu nesile kendilerinden sonra gelen nesille göre daha sakin bir nesil gözüyle bakılmaktadır.2013 den sonra doğacak çocuklara yeni bir nesil ismi verilecek diye tahmin edilmektedir. Bu tahminlerden bir tanesi de ‘alfa nesil’ ismidir. 

Z Kuşağının Diğer Kuşaklarla Çatışmasının Sebepleri Nelerdir?

Bu nesil çocukları diğer nesillere göre daha fazla internette zaman geçirmektedir. Bu yüzden karşısında özellikle x kuşağından biri var ise Z kuşağı telefon ve ya tablette bir sosyal medya ile uğraşırken aynı zamanda X kuşağı ile konuşuyorsa X kuşağından tepki alabiliriz kuşağı çocukları aynı anda birçok iş yapabildiklerinden, örneğin hem paylaşım yapıp hem de karşısında bulunanı dinleyebildiklerinden bu onlara abes bir durum gibi gelmez ama özellikle X kuşağı bunu saygısızlık olarak algılamaktadır.

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir